birgün

21° AÇIK

Erden Timur'dan Kerem Aktürkoğlu ve Marcao açıklaması

Galatasaray Sportif AŞ. Başkan Vekili Erden Timur, yaklaşık 4 haftada tüm transferi bitirmeleri gerektiğini belirtti. Timur, "Kerem ve Marcao'nun kalmada bir tereddütleri yoksa satmayı düşünmüyoruz" açıklamasını yaptı.

SPOR 23.06.2022 15:36
Erden Timur'dan Kerem Aktürkoğlu ve Marcao açıklaması Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Galatasaray Sportif AŞ. Başkan Vekili Erden Timur, adı transferde geçen Kerem Aktürkoğlu ve Marcao'yu satmayı düşünmediklerini bildirdi.

AA'nın aktardığna göre, Nef Stadı'nda basın toplantısı düzenleyen Timur, sarı-kırmızılı futbol takımının mevcut kadro durumu, yollar ayrılanı teknik direktör Domenec Torrent, yeni göreve getirilen Okan Buruk, transfer politikası, altyapı gibi birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Galatasaray'ın şampiyonluktan başka hedefinin olmayacağını aktaran Erden Timur, "Hedeflerimiz için ne gerekiyorsa yapılacak" dedi.

Şampiyonluk sözünün çok büyük bir kavram olduğunu dile getiren Timur, "Söz vermek başka bir şeydir. Şampiyonluk için maddi manevi her türlü fedakarlığın yapılacağının sözünü veriyorum ama bugün için geleceği feda etmemek gerekiyor. Daha hazır rakiplerimiz var. Çok iyi bir transfer dönemi geçirmemiz gerekiyor. Şampiyonluğa inancım her zaman tam. 'Şampiyon olacağız' diye büyük bir söz veremem ama olabilmek için gereken her şeyi yapacağımızın sözünü veririm" diye konuştu.

"GEÇEN SEZON 30.7 MİLYON AVRO BONSERVİS HARCANDI"

Şu anki kadrolarında 46 oyuncu olduğunu aktaran Timur, şunları kaydetti:

"Mevcut durumda 13 yabancı, 13 de yerli oyuncumuz var. Altyapıdan oyuncularımız var. Toplamda 46 oyuncumuz mevcut. 21 oyuncumuz kiradan dönüyor. Bunların çoğu altyapı oyuncusu. Geçen sezonki net maaş bütçemiz 27 milyon avro. Vergi yasası değiştiği için 1 milyon dolarlık maaşın maliyeti 1 milyon 670 bin dolar. Önceden bu 1 milyon 170 bin dolardı. Geçen sezon 30.7 milyon avro bonservis için harcandı. Yeni bir yapılanmaya gidildi, gençleştirme politikası izlendi. Bunlar Galatasaray'ımız için önemli şeyler."

Timur, yabancı oyuncu kuralına göre 1 kontenjanlarının olduğunu aktararak, "Şu anda 1 yabancı kontenjanımız var. Gidecekler olacak. Çoğu oyuncumuzun 1 yıldan az sözleşmesi kaldı. Bundan dolayı kiralık gönderilmeleri söz konusu değil. Çok önemli bir mühendislik yapılması, yabancı kontenjanının açılması gerekiyor. Takviye yapılması gereken çok mevki var" ifadelerini kullandı.

"4 HAFTADA TÜM TRANSFERLERİ BİTİRMEMİZ GEREKİYOR"

Galatasaray'ın geleceği için sorumlu davranmak zorunda olduklarını aktaran Timur, kaynakları doğru kullanarak iyi bir kadro kurmak istediklerini söyledi.

Domenec Torrent'in gönderilmesinde hızlı davranmamalarının kulübün parasını korumak amaçlı olduğunu söyleyen Timur, "Sportif direktör değişikliğine gittik, hocamızla anlaştık. Hocamızın raporuna göre takviye edeceğimiz pozisyonlar var. Gerekli noktalar tespit edildi. Galatasaray'ın parasını doğru şekilde kullanarak iyi kadrolar kurulacak. Buradan, 'Ucuza, az para verilerek transfer yapılacak.' anlamı çıkmasın. Verilmesi gereken yerde para verilecek ve iyi kadrolar kurulacak. Buradaki en önemli düsturumuz, gelecekten çalmamak. Ortak amacımız şampiyon olmak ama bugünü kazanıp geleceği kaybederek yapmayacağız. Bu konuda ince eleyip sık dokuyacağız" şeklinde görüş belirtti.

Timur, seçim süreci haziran ayına sarktığı için diğer rakiplerine göre geç kaldıklarını anlatarak, "Bu farkı kapatmak için çok yoğun uğraş veriliyor. Her konuda çok detaylı çalışılıp, kamuoyunu geçici mutlu etmek için değil, kalıcı çözüm üretmek için çalışmalar yapılıyor. Bu doğrultuda önümüzdeki haftadan itibaren aksiyonların sonuçları gelecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni sezonda Avrupa'da mücadele etmedikleri için bazı futbolcuları ikna etmekte zorlandıklarını dile getiren Timur, "Yaklaşık 4 haftada tüm transferi bitirmemiz gerekiyor. Bu sezon Avrupa'da oynayamıyoruz. Futbolcuların gelmesi noktasında önemli bir eşik. Hedeflediğimiz oyuncular Galatasaray'a güç katacak isimler. Avrupa olmayınca gelişimini düşünen oyuncular ya gelmek istemiyor ya da çekince fiyata yansıyor" diye konuştu.

"TORRENT ÜCRETİNDE İNDİRİME GİTMEDİ"

Timur, sözleşmesi feshedilen teknik direktör Domenec Torrent'in ücretinde indirim yapmaması nedeniyle mahkemelik olarak ayrıldıklarını söyledi.

İtalyan sportif direktör Pasquale Sensibile'nin anlaşma yolunu seçtiğini aktaran Timur, "Torrent ile görüştüğümüzde indirim beklentimiz oldu. Sensibile indirim yaptı. Kendisiyle karşılıklı anlaşarak sulh yoluyla ilişkimizi sonlandırdık. Sayın Torrent sadece yüzde 5 indirim yapabileceğini söyledi. Onu da 'Hiç yapmadım.' dememek için yaptı. Biz de 'İndirim olursa ödemesini yaparız. Yoksa dava yoluyla olur.' dedik. Torrent'te böyle bir sonuçlandırma oldu" diye konuştu.

"OKAN BURUK'UN EKİBİ BELLİ OLMADI"

Timur, teknik direktör Okan Buruk'un uzun vadeli planları olduğunu ve Galatasaray ile rakamsal bir şey konuşmadığını söyledi.

Buruk'un Galatasaray altyapısından yetişip önemli başarılar yaşadığını hatırlatan Timur, sözlerine şöyle devam etti:

"Okan Hoca'mız, Galatasaray'da yetişmiş çok önemli bir değer. Şampiyonluk yaşamış bir hocamız. Çok çalışkan birisi. Hocamız da planlarımızın kısa vadeli olmaması fikrinde ancak kendisi '1 yıllık sözleşme bile yeterli.' dedi. Rakamsal bir şey konuşmadı. Profesyonellik olduğu için kendisini zorladım ama rakam konuşmadı. Okan Buruk'un sergileyeceği performansla Galatasaray'ın geleceğinde önemli bir şekilde yer alacağını düşünüyorum. İnşallah böyle olur."

Okan Buruk'un daha önce birlikte çalıştığı antrenör İrfan Saraloğlu'nun geçmişte Fenerbahçe'de görev yapması nedeniyle ekipte yer almayacağı iddialarının olduğunun söylenmesi üzerine Timur, "Okan Hoca'nın henüz ekibi belli olmadı. Bunun çalışması yapılıyor. Kadroda sadece ulusal değil uluslararası isimler olacak. Değişik pozisyonlarla ilgili profesyonel çalıştırıcılar olacak. Ekibi hocamızın takdirinde. Bizim için önemli olan duruşu. İrfan Hoca, hocamızla 9 yıldır çalışıyor. Hocamız değerlendirmesini yaptıktan sonra belli olacak" diye konuştu.

"KEREM VE MARCAO'YU SATMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ"

Timur, adı transferde geçen Kerem Aktürkoğlu ve Marcao'yu satmayı düşünmediklerini aktardı.

Kerem ve Marcao'nun takımın en değerli oyuncularından olduğuna değinen Timur, "Kerem ve Marcao'nun kalmada bir tereddütleri yoksa satmayı düşünmüyoruz. Her branşta Galatasaray'da oynamak için gözü parlamıyorsa, canı gitmiyorsa ne olursa olsun. Oyuncuların da kendi hayalleri var, Avrupa'da oynamak ister. Bunlar da Galatasaray'a değer katan şeyler ancak henüz hiçbir şey konuşulmadı. Bazı oyuncularımız için 20 milyon avrolar konuşuluyor. Keşke daha fazla olsa ama gerçekçi olmamız lazım" şeklinde görüş belirtti.

Transfer stratejisi nedeniyle mevki ve isim veremediğini aktaran Timur, "Her pozisyonda ciddi bir havuz oluşturduk. Birçok aday var" dedi.

SEZON ÜÇ GÜN SONRA BAŞLIYOR

Timur, sarı-kırmızılı futbol takımının sezonu 27 Haziran Pazartesi günü açacağını duyurdu.

Timur, teknik direktör Okan Buruk idaresindeki futbol takımının 7 Temmuz'da Avusturya'nın Graz kenti yakınlarında 12 günlük kampa gireceğini ve hazırlık maçları oynayacağını dile getirdi.

Galatasaray Sportif AŞ. Başkan Vekili, 19-26 Temmuz arası İstanbul'da olacak ekibin 26 Temmuz'da yine Avusturya'ya giderek 30 veya 31 Temmuz'a kadar Innsbruck'ta çalışacağını aktardı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol