Artıbir’in son araştırmasına göre CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 10 puan önünde görülüyor. Ankette MHP baraj altında kalırken CHP ile AKP başa baş.

Erdoğan’a destek günden güne eridi

Haber Merkezi

Ekonomik kriz ve derinleşen yoksulluk Cumhur İttifakı’nın tabanda hızla oy kaybetmeye devam ettiğini gösteriyor. 2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere aylar kala anket firmalarından peş peşe araştırma sonuçları paylaşılıyor. Pek çok anket firmasının ortalamasına göre AKP yüzde 30 bandının altına gerilerken MHP yüzde 7’ye çekilen barajla boğuşuyor. CHP ve İYİ Parti’nin oylarındaki yükseliş de dikkat çekiyor. HDP’nin ise oylarını büyük oranda koruduğu görülüyor.

Son olarak Artıbir Araştırma’nın eylül ayındaki seçim anketinde Millet İttifakı, Cumhur İttifakı ile arasındaki farkı koruduğu ortaya çıktı. Türkiye Gündemi araştırması Türkiye Temsili 26 ilde telefonla anket yöntemiyle 5-14 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Araştırmaya bin 500 kişi katıldı. Anket katılımcılarına, ‘Bu pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa aşağıdaki adaylardan hangisine oy verirsiniz?’ sorusu soruldu.

Ankete göre, ‘CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy veririm’ diyenlerin oranı 48,1. ‘Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm’ diyenlerin oranı ise yüzde 38,2 olarak ölçüldü. Ankete göre ‘kararsız’ seçmenin oranı yüzde 13,7.

erdogan-a-destek-gunden-gune-eridi-1066790-1.

Son ankette CHP ve İYİ Parti öncülüğündeki Millet İttifakı, kararsızların oyları dağıtıldığında yüzde 43,8’lik oy oranına ulaşırken, AKP ve MHP’li Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 34,4’te kaldı. İki ittifak arasındaki oy farkı 9,4 puan oldu.

MHP BİR KEZ DAHA BARAJ ALTI

Artıbir’in anketine partilere göre bakıldığında, birinci parti CHP oldu. CHP, kararsızların oyları dağıtıldığında yüzde 28,7’lik oy oranına ulaştı. İkinci sırada yer alan AKP’nin oyları ise 28,6’da kaldı. İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 15,1’i bulurken, MHP yüzde 5,8’lik oy oranı ile bir kez daha baraj altında kaldı.

Seçimlerin kilit partisi olarak gösterilen HDP’nin oy oranı yüzde 12,3 olarak açıklandı. Altılı Masada yer alan DEVA’nın oy oranı yüzde 4,7, Gelecek Partisi’nin oy oranı yüzde 1,9 ve Saadet Partisi’nin oy oranı ise yüzde 1,4 oldu.