Erdoğan'ın önceki gün katıldığı yayında AKP’nin milletvekili listeleri konusunda "Bazı illerimizde az da olsa hatalar oldu" açıklamasının ardından gözler, geçici aday listesine çevrilirken AKP listelerinde üç ismin değişeceği öğrenildi.

Erdoğan 'bazı hatalar oldu' demişti: AKP'nin aday listesinde 3 isim değişecek
Fotoğraf: AA

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin milletvekili aday listeleriyle ilgili "Eksiklerimiz, hatalarımız filan da olmuş olabilir. Doğrudur. Ama hassasiyetle buna dikkat ettik ve tespitlerimizi de buna göre yapmış olduk. Bütün bunlara rağmen bazı illerimizde çok da az olsa hatalar oldu" açıklaması sonrası gözler, geçici aday listesine çevrildi.

Milliyet'te yer alan habere göre, AKP'de adaylıktan çekilen eski Esenyurt Belediye Başkanı, AKP İstanbul 3. Bölge 8. sıra milletvekili adayı Necmi Kadıoğlu’nun yerine İstanbul eski İl Başkanı MKYK Üyesi Bayram Şenocak listeye girecek.

Süresi içinde belediye meclisi üyeliği görevinden istifa etmediği belirlenen İstanbul 1. Bölge adayı Mustafa Naim Yağcı’nın yerine avukat Muhammet Enes Savaş gelecek. Sırasını beğenmediği için çekilen Samsun 8. sıra adayı Kadir Kayan’ın yerine de bugün yeni bir isim belirlenecek.

Listelerindeki istifa, ölüm, inceleme sonucu adaylığı düşenler sebebiyle oluşan eksiklikleri bugün saat 17.00’ye kadar tamamlamayan siyasi partiler, ilgili seçim çevresinde seçime giremeyecek.

Adaylar, geçici liste yayımlandıktan sonra 18 Nisan saat 15.00’e kadar çekilebilecek; partiler adaylıktan istifa eden bu isimler yerine 19 Nisan saat 17.00’ye kadar yeni isim bildirebilecek.

Öte yandan, AKP YSK temsilcisi Recep Özel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda cumhurbaşkanlığı seçimi için kullanılacak oy pusulalarının basım işlemlerinin başlatıldığını duyurdu. Özel, "Cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak oy pusulasının basım yerinde YSK üyelerimiz ve siyasi parti temsilcilerimizle birlikte hazır bulunduk. Uygun olan oy pusulasının basım işlemleri başlatılması talimatı verilmiştir" ifadelerini kullandı.

Ayrıca yandan Erdoğan'ın, partisinin ilk seçim mitingini 18 Nisan’da Afyonkarahisar’da yapacak.