birgün

1° AÇIK

EKONOMİ 22.01.2021 09:21

Erdoğan beyaz, Merkez siyah diyor

Erdoğan “enflasyonu düşürmek için faizi de düşürmek gerekir” derken, Merkez Bankası enflasyonu düşürmek için faizi yüksek tutmalıyız diyor. Dün açıklanan faiz kararı bu çatışmayı bir kez daha gözler önüne serdi, Merkez "Enflasyon düşene kadar yüksek faize devam" dedi.

Erdoğan beyaz, Merkez siyah diyor

Ozan Gündoğdu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan henüz 6 gün önce “Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu düşürmektir” açıklaması yaptı. Dün ise Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. PPK, yüzde 17 olan politika faizine dokunmadı, “sıkı para politikasına devam” dedi.

Erdoğan enflasyonun düşürülmesi için faizler düşmeli derken, Merkez Bankası faizi düşürmemesinin gerekçesinin enflasyon olduğunu açıkladı. 1 hafta arayla hükümetin başı ile Merkez Bankası arasında birbirinden farklı iki açıklama geldi.

***

Faiz ne kadar düşerse enflasyon da o kadar düşer

“Asıl iş, faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir. Bunun bir numaralı enflasyonla mücadelede altyapısını faiz oluşturuyor. Faiz enflasyonla doğru orantılıdır. Ne kadar aşağı çekerseniz o da aşağı gelir çünkü biz bunu yaşadık.”

15 Ocak 2021, Tayyip Erdoğan

***

Enflasyon düşmeden faizi düşüremeyiz

“2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir.”

21 Ocak 2021, Merkez Bankası enflasyon açıklaması

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol