birgün

24° AZ BULUTLU

SİYASET 20.02.2020 15:34

Erdoğan'dan Almanya'daki ırkçı saldırıya ilişkin açıklama

Erdoğan'dan Almanya'daki ırkçı saldırıya ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi açılışında konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Erdoğan, konuşmasının başında Almanya'da 5'i Türk vatandaşı 9 kişinin öldüğü ırkçı katliama değindi.

Erdoğan, "Alman makamların saldırıyı aydınlatmak için gerekli çabayı göstereceklerine inanıyorum" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

- Almanya'nın Hanau kentindeki saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ailelerine sabır diliyorum. Büyükelçiliğimiz başta olmak üzere ilgili birimlerimiz süreci hassasiyetle takip ediyor. Alman makamların saldırıyı aydınlatmak için gerekli çabayı göstereceklerine inanıyorum.

- Kütüphaneler insanlığın ortak hafızasıdır. İnsanlığın ortak hafızasını bulabileceğimiz yegane yerler kütüphanelerdir. Nerede bir savaş medeniyet yıkımı varsa ilk hedef kütüphaneler olmuştur. Bugün açılışını yaptığımız Millet Kütüphanesi ile Külliyemizi tamama erdirmiş oluyoruz. Kütüphanemiz, 4 milyon basılı esere kavuşmuştur. Bu kitap seferberliğini daha da genişletecek, 5 milyonu da aşan bir hacme kavuşacağız. Buraya bağışta bulunmaya davet ediyorum. Kİtap dilencisi olarak diyorsanız ben bunu kabul ederim.

- Ders çalışmak için buraya gelen tüm misafirlerimize günün 24 saati çay kahvesinden simidi ve kekine kadar tüm hizmetler ücretsiz olacak.

NE OLMUŞTU?

Frankfurt yakınlarındaki Hanau kenti bir aşırı sağcı tarafından kana bulanmıştı. Basına sızan haberlere göre 43 yaşındaki aşırı sağcı Tobias Rathjen, kent merkezinde Türkiye kökenli göçmenlerce işletilen iki nargile barını silahla bastı, toplam 9 kişiyi öldürmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız