AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'da heyetler arası toplantının açılışında konuştu. Konuşmasında Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazır olduklarını söyleyen Erdoğan, "Bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır" dedi.

Erdoğan'dan Azerbaycan ziyaretinde ‘Şuşa’ çıkışı: Dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır
Fotoğraf: AA

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şuşa Başkonsolosluğumuzu istediğiniz zaman açmaya hazırız. Şuşa'daki Başkonsolosluğumuz açılabilirse, bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır" dedi.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gençlik Sarayı'nda gerçekleşen heyetler arası görüşmenin açılışında konuştu.

Erdoğan, Şuşa Beyannamesi ile müttefiklik seviyesine yükseltilen ikili ilişkileri her alanda geliştirme kararlığında olduklarını söyleyerek şuları kaydetti:

"Şuşa Başkonsolosluğumuzu istediğiniz zaman açmaya hazırız. Hakan (Fidan) Bey o konuda da hiç geciktirmeden... Şuşa'daki Başkonsolosluğumuz açılabilirse, bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır. Maarif Vakfımız Azerbaycan makamlarının da desteğiyle eğitim öğretim alanındaki faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah gelecek sene okulumuzun yeni eğitim kampüsünü hizmete açmış olmayı planlıyoruz. Değerli kardeşimle ikili görüşmemizde özellikle Hazar geçişli orta koridor ve bu bağlamda Bakü Tiflis- Kars demir yolu hattını da bir an önce ele almamızda büyük fayda var."

ŞUŞA BEYANNAMESİ

Şuşa Beyannamesi, Azerbaycan ile Türkiye arasında 15 Haziran 2021 yılında Azerbaycan'ın Şuşa kentinde her iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından imzalanan ortak bildiride Azerbaycan ile Türkiye hem askerî hem de savunma alanında ortak işbirliği içerisinde hareket etmeleri kararı alındı.