birgün

23° AÇIK

Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç'a 250 bin TL'lik tazminat davası

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'li Özkoç hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Erdoğan, avukatı aracılığıyla yaptığı suç duyurusu dışında Özkoç'a 250 bin liralık tazminat davası da açtı.

SİYASET 10.01.2022 16:26
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç'a 250 bin TL'lik tazminat davası
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, avukatı aracılığıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu, ayrıca 250 bin liralık tazminat davası açtı.

Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, Özkoç'un partisinin Kocaeli İl Danışma Toplantısında Cumhurbaşkanının kişilik haklarını ihlal eden isnatlarda bulunduğu iddia edildi.

AA'nın aktardığına göre; Özkoç'un, Erdoğan'a yönelik açıklamalarının "mesnetsiz ve kişilik haklarına ağır saldırı mahiyetinde" olduğu savunulan dilekçede, şu değerlendirmeye yer verildi:

"Cumhurbaşkanımız, 40 yılı aşkın var olan bir yapının terör örgütü olarak ilan edilmesi ile devletten ve toplumdan tasfiyesi edilmesi mücadelesine liderlik etmiş ve çok önemli başarılar elde etmiştir. Bu nedenle FETÖ, Cumhurbaşkanımıza büyük bir husumet beslemektedir. Bu husumetin bir yansıması olarak 15 Temmuz darbe girişiminde, Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast düzenlemiştir. Bu husus, kesinleşen Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dava dosyası ile sabittir. Sayın Cumhurbaşkanı'mız, mağduru olduğu bir örgütün faili olarak gösterilmeye çalışmaktadır, ki bu nitelikteki iddiaların akıl ve mantıkla kabil-i telif olmadığı açıktır."

'CUMHURBAŞKANIMIZI, CANI PAHASINA MÜCADELE ETTİĞİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN PARÇASI HALİNE GETİRMEK...'

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Bugün terör örgütlerinin egemen olmadığı, özgür ve bağımsız, bütünlüğünü muhafaza etmiş bir ülkede yaşıyorsak, bunda Sayın Cumhurbaşkanı'mızın kararlı mücadelesinin payı büyüktür. Cumhurbaşkanımızı, canı pahasına mücadele ettiği terör örgütlerinin parçası veya yardımcısı olarak göstermek açık bir iftiradır ve kişilik haklarına ağır bir saldırıdır. Kaldı ki adı geçen kişi, bu nitelikteki kışkırtıcı açıklamalarını artık alışkanlık haline getirmiştir. Geçmişte de benzeri mesnetsiz ve kışkırtıcı açıklamalar yaparak TBMM'de gerginliklerin fitilini ateşlemiş ve nahoş görüntülerin oluşmasına sebebiyet vermiştir. Hakaret kastı, yoruma mahal bırakmayacak şekilde ortadadır. Dava ve şikayet konusu söz ve eylemlerinin, düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında himaye edilmesi mümkün değildir. Çünkü bu hürriyetlerin sağladığı yetkiler açıkça kötüye kullanmış, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın kişilik haklarını ihlal ederek, ifade hürriyetinin sınırlarına tecavüz edilmiştir. Sonuç olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen şikayet dilekçesinde Engin Özkoç hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan soruşturma açılması talep edilmiştir. Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine verilen dilekçede ise 250 bin lira manevi tazminatın tahsili ile mahkeme kararının yüksek tirajlı bir gazetede yayınlanması talep edilmiştir."

ÖZKOÇ NE DEMİŞTİ?

CHP Kocaeli İl Danışma Toplantısı’nda konuşan CHP Özkoç, Erdoğan’a seslenerek "Öyle Cumhurbaşkanlığı koltuğunu, AKP Genel Başkanlığı koltuğunun altına alıp hesap vermeden gideceğini sanıyorsa yanılıyor. Sen FETÖ’cünün Allahısın" ifadelerini kullanmıştı.

Özkoç, "Cumhurbaşkanlığı koltuğunu AK Parti Genel Başkanlığını altına alıp terör örgütleri iş birliği yapıp bir yere gideceğini sanıyorsa önce benim ölümü çiğneyecek. FETÖ ile işbirliği yapıp sonra beni FETÖ’cü olmak ile suçlayacak. Sen FETÖ’cünün Allahısın. Sonuna kadar senden hesap soracağız. Süleyman Soylu benim özel ilgi alanımda. Burada uyuşturucu almış başını gidiyor ama kimse tedbir almıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu baronlarını koruyor. Sarayın tetikçisi Soylu, uyuşturucu baronlarını neden yakalamıyorsun" diye konuşmuştu.


Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol