birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 21.10.2021 16:26

Erdoğan’dan düşük gelirli haneler için ‘adil su tarifesi’ vaadi

1. Su Şurası’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifelerle düşük gelirli hane gruplarını gözeten sosyal ve adil su tarifeleri uygulanacaktır” dedi.

Erdoğan’dan düşük gelirli haneler için ‘adil su tarifesi’ vaadi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1. Su Şurası"na Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada “Önümüzdeki yüzyılın en stratejik değeri olan su kaynakları üzerindeki baskı her geçen yıl daha da artacaktır. Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

Ülke genelinde ‘90 içme suyu projesinin sürdüğünü’ söyleyen Erdoğan, "18 milyon nüfusu daha, yıllık ilave 1,8 milyar metreküp içme suyuna kavuşturacağız” vaadinde bulundu.

Suyun tasarruflu kullanımının önemine dikkati çeken Erdoğan, “Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifelerle düşük gelirli hane gruplarını gözeten sosyal ve adil su tarifeleri uygulanacaktır” ifadesini kullandı.

‘Sulamada enerji giderlerinin azaltılmasına yönelik tedbirlerin artırılacağını’, ‘sulama projelerinde özel sektörü de içine alan yeni finansman modellerinin geliştirileceğini’ dile getiren Erdoğan, ekonomik olarak sulanabilir arazilerde modern sulama yöntemlerinin yaygınlaştırılacağını, havza, su projeleri ve bunların potansiyeline göre ürün deseni belirlenerek, ‘suya göre tarım yaklaşımının esas alınacağını’ sözlerine ekledi.