birgün

18° KAPALI

SİYASET 23.08.2019 15:51

Erdoğan’dan Putin’e: İdlib operasyonu ülkemiz için tehdide dönüştü

Erdoğan’dan Putin’e: İdlib operasyonu ülkemiz için tehdide dönüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefonda görüştü. İki lider, Suriye ve Libya’daki gelişmeler ile ikili ilişkileri ele aldı.

Görüşmeye ilişkin şu açıklama yapıldı:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Görüşmede Suriye ve Libya’daki gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alınmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, rejimin İdlib’deki ateşkes ihlalleri ve saldırılarının büyük bir insani krize yol açtığını, bu saldırıların Suriye’deki çözüm çabalarına zarar verdiğini ve ülkemizin milli güvenliği bakımından da çok ciddi bir tehdide dönüştüğünü belirtmiştir.”

***

Rusya destekli Suriye ordusunun Hama'nın kuzeyi ile İdlib'in güneyindeki ilerleyişi sürüyor. Askerlerin bugün 2012'den bu yana cihatçıların kontrolündeki Kafr Zita kasabasını ele geçirdiği, bu gelişme sonucunda Türkiye'nin bir gözlem noktasının da yer aldığı Morek kasabasının kuşatıldığı belirtilmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’ye bağlı askerlerin kıskaca alındığı iddialarını reddetmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız