birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 23.10.2020 14:05

Erdoğan’dan salgın açıklaması: Bilim Kurulu bildirince gerekli adımları atacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, koronavirüs salgınının yeniden tırmanışa geçtiğine dair açıklaması ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tedbirler sinyali verdi. Erdoğan, Bilim Kurulu'nda karar alınması halinde gerekli adımların atılacağını söyledi. AKP'li Cumhurbaşkanı, S-400'lerin denemelerinin yapıldığını da doğruladı.

Erdoğan’dan salgın açıklaması: Bilim Kurulu bildirince gerekli adımları atacağız

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, koronavirüs salgınında yeni tedbirlerin alınabileceğine dair sinyal verdi. Azerbaycan-Ermenistan çatışmasına değinen Erdoğan Libya'daki ateşkes hakkında yorum yaptı, S-400'lerin denemeleri hakkında konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Libya'da ateşkes ilan edilmesi: Ateşkes anlaşması, en üst düzeyde bir ateşkes değil. Bunun kalıcılığı ne kadar olur, zaman gösterecek. 3 ay içerisinde Wagner gibi paralı askerlerin oradan çekilmesi ne denli sağlıklıdır onu da bilemiyoruz. Böyle bir anlaşmanın adımlarının atılmış olduğudur. En üst düzeyde bir temsilci bulunuyor. Güvenirliği olabilecek gibi değil. Azerbaycan-Ermenistan arasında Ermeniler verdikleri sözlerde durdular mı?

Koronavirüs vakaları: İstanbul koronavirüs salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden birisi. Bu konuda, bu mücadeleyi başta yazılı, görsel medya olmak üzere sürdürmemiz lazım. Maske, mesafe, hijyen... Bunlara hassasiyetle dikkat etmemiz lazım. Toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerek. Bu hassasiyeti gösterelim ki hem şahsımıza hem misafirlerimize dikkat edeceğiz. Kendimize dikkat etme noktasındayız. Sağlık Bakanımız bugün Bursa'da. Ne gibi tedbirler alacağız, bunları yaygınlaştıracağız bunların çalışmalarını yapıyoruz.Bilim Kurulu’ndan yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak, bize bildirilince ona göre adımlarımızı atacağız. Yeterli değil.

Barış gücü: Rusya burada ne kadar çözüm için, barış için yer almayı düşünüyorsa, Türkiye de en az Rusya kadar barış için yer alma hakkının olduğuna inanıyorum. Minsk-AGİT'ten dolayı Türkiye'nin de yeri var. Azerbaycan haklı talebini ortaya koyuyor. 'Eğer Ermenistan Rusya'yı teklif ediyorsa, biz de Türkiye'yi teklif ediyoruz. Türkiye ile Rusya beraber bulunmalı' diyor. Rusya'nın olumsuz yaklaşımı kulağıma gelmedi.

S-400 demeleri: Sinop'ta yapılıyor. Bunlar doğru. Bizim ABD'den aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Yunanistan'ın elinde S-300 var onlara soruyor mu, söylüyor mu? Biz kararlıyız yolumuza aynı şekilde devam ediyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız