AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Genel Kurulu'nda günceme ilişkin açıklamlarda bulundu. Konuşmasında Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sorununa değinen Erdoğan, "Adeta bir siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız" dedi. Seçim sürecine de değinen Erdoğan, "Kendi öz yurdunda yıllardır parya muamelesi gördüğü halde hukuk ve meşruiyetten ayrılmayan sessiz çoğunluk bu seçimin kazananıdır" diye konuştu.

Erdoğan'dan 'vize sorunu' mesajı
Fotoğraf: AA

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleleri’nde düzenlenen TOBB Hizmet Şeref Belgesi Takdim Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına ekonomiye yönelik mesajlar vererek başlayan Erdoğan, "Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme politikamıza sıkı sıkıya bağlıyız" dedi. Erdoğan, enflasyonun tek haneli rakamlara ineceğini iddia etti.

Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne değinen Erdoğan CHP'yi patlamentoda bulunan vekil sayısı üzerinden hedef aldı. Seçim sonuçlarına dikkat çeken Erdoğan, "Seçim sürecini tüm yönlerini enine boyuna değerlendireceğiz" dedi. 

Konuşmasının son bölümünde Türk vatandaşlarının yaşadığı vize krizine değinen Erdoğan,  durumu 'siyasi şantaj' olarak niteleyerek "Vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız" ifadesini kullandı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ne yaptıysak beraber yaptık, sırt sırta vererek beraber yürüdük. Ekonomimize saldıranları beraber püskürttük. Türkiye'yi her yıl ortalama yüzde 5.5 beraber büyüttük. Milletimizin 60 yıllık hayali olan Türkiye'nin otomobili TOGG'u sizlerin de katkısıyla gerçeğe dönüştürdük. Son 21 yıla damga vuran bu eşsiz başarı hikayesini kamu, özel sektör dayanışmasıyla beraberce yazdık. Bundan sonra da yolumuza beraber devam edeceğiz. Farklı hesapları olanları asla aramıza sokmayacağız. Ülkemizin sorunlarına ortak akılla çözüm arayacağız. Türkiye Yüzyılı'nı hep beraber inşa edeceğiz.

Seçim sonuçlarının bir kez daha hayırlar getirmesini rabbimden niyaz ediyorum. Tercihini sandıklara yansıtan her bir vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı da yüksek katılım nedeniyle ayrıca tebrik ediyorum. Elbette seçim sürecini tüm yönlerini enine boyuna değerlendireceğiz. 

"ANADOLU İRFANI SİYASET MÜHENDİSLİKLERİNE GALİP GELDİ"

Gerek anlamı, gerek sonuçları itibariyle ülke olarak bir kader seçimi yaşadığımızın farkındayız. Tıpkı 15 Temmuz gecesi olduğu gibi hayasız akınları görmüş, iradesine sahip çıkmıştır. Ülkemiz için hayal kuran her bir vatandaşım bu seçimin kazananıdır. Tüm kışkırtmalara rağmen, her bir insanımız bu seçimin kazananıdır. Anadolu irfanı bir kez daha siyaset mühendisliklerine galip gelmiştir. Terör örgütleri eliyle siyaseti yönlendirme çabaları hedefine ulaşmamıştır. Kazanan Türk milleti olmuştur. 

Sırf farklı tercihte bulunduğu için en büyük hakaretlere uğrayan depremzedelerimiz bu seçimin en büyük kazananıdır. Millet, 'istikrar sürsün, Türkiye büyüsün' demiştir.

Kendi öz yurdunda yıllardır parya muamelesi gördüğü halde hukuk ve meşruiyetten ayrılmayan sessiz çoğunluk bu seçimin kazananıdır.

"HESAP UZMANIYIM DİYE GEÇİNENLER..."

Hesap uzmanıyım diye geçinenler Dimyat'a pirince giderken ellerindeki yaklaşık 40 milletvekilinden de olmuştur. Ben hesap uzmanı değilim, ekonomistim. CHP'nin vekili 146 idi, 169'a çıktı, burada tabii kiralık vekiller var, onlar da 40 tane. CHP'nin vekil sayısı 129'a düştü. Hesap uzmanı bu işi böyle yapar mı? Bundan sonrasını oraya gönül vermiş tüm CHP'li arkadaşlar düşünecek.

Ne dediler, güçlendirilmiş parlementer sistem... Tutmadı. Kampanya sonuna doğru kullanmaktan vazgeçtiler. Bu noktada dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dolayısıyla bizim de ortaya koyduğumuz sistem destek buldu. Yeni dayatmalardan artık vazgeçilmelidir. Akıntıya kürek çekmenin hiçbir faydası yoktur. Dün dünde kaldı cancağzım, yeni şeyler söylemek lazım. Sandıkta tecelli eden irade ile kavga edilmeyeceğini tüm muhalefet partilerinin anladığını düşünüyorum. Türkiye'nin en büyük eksiklerinden biri de muhalefet eksiğidir. Samimi bir öz eleştiri yaptıktan sonra da muhalefetin bu çağrıyı dinleyeceğini düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde ülkemize hizmet etmeyi sürdüreceğiz.

"VATANDAŞIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEME POLİTİKAMIZA SIKI SIKIYA BAĞLIYIZ"

Şimdi gündemimizdeki esas konulara odaklanabileceğiz. Dünden itibaren çalışmaya başladık. Depremlerin yaralarının sarılması en öncelikli işimiz. Her şehrimize 3-4 kez giderek yanlarında olduğumuzu gösterdik. 180 bine yakın konutun inşası başladı. Deprem bölgesinde 319 bini ilk 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin konut inşa edeceğiz. Biliyorsunuz bunu İzmir'de depremden sonra hemen gerçekleştirdik. Şahsımıza çok güçlü destek veren deprem şehirlerine teşekkür ediyorum. Depremin ekonomimize maliyeti 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor. En çok yıkıma uğrayan kentlerde ticari hayat da olumsuz etkilendi. Buralardaki ticareti hep beraber canlandıracağız.

Bir diğer sıkıntımız enflasyonun yol açtığı fiyat artışından kaynaklanan sıkıntılardı. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme politikamıza sıkı sıkıya bağlıyız. Tek haneli rakamlara indirerek halkımızı rahatlatan bizdik. Yine biz olacağız. Yakın çevremizdeki krizlerin çözümünde daha çok inisiyatif alarak bunların çözümünü sağlayacağız. Dün akşam itibariyle 110'a yakın telefon ve mesajlarla ülke liderleriyle görüşme yaptık. Hepsiyle mutabakatımız şu; her alanda birliğimizi çok daha güçlü bir şekilde devam ettireceğimize inanıyoruz. İnşallah kabinemizin oluşmasından sonra süratle ziyaretlerimize başlayacağız. Hedefimiz çevremizde barış ve güvenlik sağlamak. Sayın Putin ile yaptığımız son görüşmede tahılların özellikle fakir Afrika ülkelerine gönderilmesini teyit ettik. Tüm ülkelerle işbirliğimizi artırmaya devam ettik.

Son dönemde adeta bir siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız.

"SİYASİ TARİHİMİZİN EN REZİL KAMPANYASINI YÜRÜTTÜLER"

Sizlerin önünüzü açmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Tüm iş dünyamıza seslenmek istiyorum; dünyanın içinde bulunduğu durum belki de en büyük fırsatları sunuyor. Boşa harcayacak tek bir anımız bile yok. Tüm Türkiye olarak altın değerinde 5 sene daha kazandığımıza inanıyorum. Yükümüz ağır, bunun hep farkındayız. Önümüzdeki 5 seneyi inşallah dolu dolu değerlendireceğiz. Seçim süreci boyunca atmadıkları yalan kalmadı. Belediye başkanları var, ne yaptınız, ispatlayın. Tüm tuşlara bastılar, ne oldu? Dün 29 Mayıs'tı, bankalar kapandı mı, ne oldu? Hepsi yalan. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Millete ve iş dünyasına korku salmak için her türlü çirkefliği sergilediler.

Siyasi tarihimizin en rezil kampanyasını yürüttüler. Bu ülkenin ekonomisini bunlar Londra tefecilerine emanet edeceklerdi, başaramadılar. Sizlerden felaket tellallarına fırsat tanımamanızı istiyorum. Biz yine işimize bakacağız, gündemimize odaklanacağız. Yeni pazarlar, yeni müşteriler bulmanın peşinde koşacağız. Daha fazla üretecek, daha fazla ihracat yapacağız. Sizlerden yatırımlarınızı daha da artırmanızı bekliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum."