Mersin’de Oktay Avcu isimli bir yurttaş AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında miting meydanlarında izlettiği montaj videolarıyla ilgili suç duyurusunda bulunmak için Cumhuriyet Başsavcılığına gitti. Avcu dilekçesini verdi, ardından savcılığın talimatıyla gözaltına alındı.

Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunmaya gitti, gözaltına alındı

Abidin YAĞMUR

Mersin’de esnaflık yapan ve şair kimliğiyle de tanınan Oktay Avcu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting meydanlarında yurttaşlara izlettiği, geçtiğimiz günlerde montaj olduğunu itiraf ettiği videolarla ilgili suç duyurunda bulunmak için Mersin Adliyesi’ne gitti.

Adliye önünde basın açıklaması yapmak isteyen Oktay Avcu’ya polis izin vermedi. Avcu basın açıklamasını yapamadan adliye binasına girdi ve suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi.

Avcu, dilekçeyi vermesinin ardından, savcılığın talimatıyla polisler tarafından gözaltına alınarak Mersin Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Telefonla ulaştığımız Oktay Avcu, “Suç duyurusunda bulunmaya gittim, suçlu oldum. Bir yurttaş olarak gerçekleri söylemek istedim” derken Avcu’nun kardeşi Zeki Avcu, “Abimle birlikte adliyeye girdik. Savcılık önünde bir süre bekledik. Sonra abim dilekçeyi verdi. Savcılık önünde biraz daha bekledik. O arada polisler geldiler. Savcılığın talimatı var, senin ifadeni alacağız dediler ve abimi Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüler” dedi.

Oktay Avcu’nun Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın ve TV yoluyla sahte beyanda bulunmak, sahte montaj videolarıyla halkı kin ve tahrike teşvik etmek. Ötekileştirmek, karşılıksız vaatlerle halkı kandırmak, halkı yanıltmak, dolandırmak, faizi düşürdüm deyip, halkı özel bankalara tefeci zihniyeti soydurmak, genç girişimciye 500 bin lira teşvik kredisi deyip başvuranları her aileden bir kişi bahanesiyle engellemek suretiyle kişilerin birey olma haklarını, özgürlüklerini ellerinden almak. Hayallerini çalmak. Suçlarından yargılanmasını ve gereğinin yapılmasını bir TC vatandaşı, bir yurttaş olarak bilgilerinize sunarım.”

Oktay Avcu, daha önce AKP iktidarının ekonomi politikalarını protesto etmiş, gözaltına alınmış ve hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılmıştı.