birgün

23° AZ BULUTLU

Erdoğan ile Kavcıoğlu arasında ‘İngilizce gerginliği’ iddiası

Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerilim yaşandığı iddia edildi. T24 yazarı Barış Soydan'ın aktardığı iddiaya göre Erdoğan, Kavcıoğlu’nun İngilizcesinin yetersiz olmasına ve Ağustos enflasyonu konusunda kendisini yanıltmasına kızdı.

EKONOMİ 21.09.2021 16:45
Erdoğan ile Kavcıoğlu arasında ‘İngilizce gerginliği’ iddiası
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerilim yaşandığı iddiası gündemde.

T24 yazarı Barış Soydan’ın aktardığına göre, Kavcıoğlu’nun manşet enflasyona göre daha düşük olan çekirdek enflasyona vurgu yapmaya başlamasının arkasında da son olaylar sonrasında Külliye’de oluşan soğuk tavrın etkisinin olduğu konuşuluyor.

Soydan yazısında, “İddialara göre Şahap Kavcıoğlu’nun İngilizcesinin yetersiz olması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kızdırdı” diyerek yazısında şu ifadeleri kullandı:

“TOPLANTIYA KATILMADI”

“Kulislerde konuşulan iddiaya göre bir yabancı ortaklı bankanın genel müdürü, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kısa bir ayaküstü görüşme gerçekleştirme imkânı buldu. Bu görüşmede, bir süre önce banka hissedarlarının Türkiye’ye geldiğini ve başta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) olmak üzere ekonomi yönetiminin önde gelen kuruluşlarının yetkilileriyle görüştüklerini Cumhurbaşkanı’na anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı ile de görüşmeleri gerektiği sözü üzerine bunu yaptıklarını, Kavcıoğlu ile değil başkan yardımcılarıyla görüştüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kavcıoğlu’nun bu görüşmeye neden katılmadığını öğrenmek istedi ve yakın ekibinden Merkez Bankası Başkanı’nın İngilizcesinin yetersiz olduğu bilgisini aldı. İddiaya göre Cumhurbaşkanı aynı soruyu Kavcıoğlu’nun kendisine de sordu. Merkez Bankası Başkanı’nın pratik ve teknik İngilizcesinin yetersiz olduğu, bazı toplantılara tercüman ile katıldığı, bazı toplantılara ise katılmadığını öğrendi. Yine iddialara göre Kavcıoğlu Erdoğan’a bu bilgileri verirken Merkez Bankası eski Başkanları Murat Uysal ve Naci Ağbal’ın da aynı şekilde davrandığını kaydetti.

Bu açıklama, üst düzey görevlendirmelerde İngilizce bilgisine özel bir önem verdiği bilinen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tatmin etmedi; tatmin etmemek bir yana kızdırdı.”

“ERDOĞAN’IN YANILMASINA YOL AÇTI”

Soydan ayrıca, “Cumhurbaşkanı’nın enflasyon konusunda yanıltılması da en az bunlar kadar önemli. Bu açıdan Kavcıoğlu’nun izlediği politika, eski başkanlar Naci Ağbal ve Murat Uysal’ın tarzına çok benziyor. İkisi de önceleri Cumhurbaşkanı ve piyasaya olumlu tablolar çizmişti. Sorunlar bir anda su yüzüne çıktığında ise gerekli önlemler zamanında alınmadığı için geç kalınmıştı.Yaz aylarında Kavcıoğlu da aynı hatayı yaptı ve Külliye’ye ‘Enflasyon Ağustostan itibaren düşecek’ bilgisini verip Erdoğan’ın yanılmasına yol açtı” ifadelerine yer verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol