birgün

14° SİSLİ

SİYASET 14.05.2020 15:57

Erdoğan'ın 'bağış' kampanyasında toplanan paraların akıbeti merak konusu oldu: Muhalefet partileri ne yapacak?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Milli Dayanışma Kampanyası”nda şu ana dek 1 milyar 967 milyon lira toplandı. Paranın nereye harcandığı konusunda şeffaflık tartışmaları devam ederken, toplanan miktar ise akıllara Erdoğan'ın yaratmaya çalıştığı “Sosyal yardımı sadece AKP yapar algısı çöktü mü?” sorusunu getirdi. Detaylar haberimizde...

Erdoğan'ın 'bağış' kampanyasında toplanan paraların akıbeti merak konusu oldu: Muhalefet partileri ne yapacak?

Merve ATICI

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını devam ediyor. Bilim insanları salgının sona erdirilmesi için ilaç ve aşı çalışmalarına devam ederken, salgının etkilediği ülkelerde bir yandan virüsün yarattığı ekonomik ve toplumsal krizle başa çıkabilmenin yollarını arıyor. Dünya ülkeleri salgın nedeniyle zor duruma düşen yurttaşları için ekonomik destek paketleri sunmaya devam ediyor. Türkiye’de ise diğer ülkelerden farklı olarak iktidar, halka destek olmak için yine halktan yardım istiyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart'ta yaptığı açıklamada, "Biz bize yeteriz Türkiyem" sloganıyla başlattıkları "Milli Dayanışma Kampanyası"nı duyurdu. Kampanyanın zor durumdaki yurttaşlara yardım etmek için başlatıldığı belirtildi.

Hal böyle olunca zaten ekonomik kriz içinde olan yurttaşlar da yaşanan duruma büyük tepki gösterdi. Yardım kampanyasında, Erdoğan’ın 4 Mayıs’ta açıkladığı son rakamlara göre, şu ana dek 1 milyar 967 milyon lira toplandı. Muhalefet partileri de “Milli Dayanışma Kampanyası’nda toplanan paraların nereye harcanacağı konusunda şeffaf olunması gerektiği çağrılarını sürdürerek, konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini bildirdiler.

Şeffaflık tartışmaları devam ederken toplanan miktar ise akıllara, AKP’nin halk üzerinde yıllardır oluşturmak istediği “Sosyal yardımı AKP yapar algısı çöktü mü?” sorusunu getirdi.

CHP’Lİ BELEDİYELERİN YARDIMLARI ENGELLENMESİNE RAĞMEN, AKP İSTEDİĞİ RAKAMLARA ULAŞAMADI

Hali hazırda salgın nedeniyle bağış yapılabilen tek kampanya Erdoğan’ın başlattığı "Milli Dayanışma Kampanyası" ancak, toplanan paranın miktarı göz önüne alındığında, AKP’nin istediği rakamlara ulaşamadığı görüldü.

Kampanyanın başlatılmasından sadece bir gün sonra İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Ankara ve İstanbul valiliklerine bir yazı göndermiş, yazıda, kampanyaların durdurulması, banka hesaplarının da bloke edilmesini istenmişti. Öte yandan yazıda "Milli Dayanışma Kampanyası"nın hesap numaraları da verilmişti.

Ankara ve İstanbul valiliklerine gönderilen yazılar, bağış kampanyalarının açıldığı bankalara da gönderilmiş, belediyelerin bağış hesaplarının bloke edilmesi istenmişti. Ardından da Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı bağış hesapları bloke edildi. Yaşanan durumla birlikte CHP’li belediyelerin başlattığı yardım kampanyalarına son verilmiş oldu.

‘BELEDİYELER İKTİDARDAN DAHA FAZLA BAĞIŞ TOPLARDI’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’li belediyelerin yardım kampanyalarını, yeni hükümet oluşturma çabası olarak nitelendirerek, 'Ben yardım topluyorum' derseniz başka devlet, yeni hükümet oluşturmak istiyorsunuz demektir" ifadelerini kullanmıştı.

erdogan-in-bagis-kampanyasinda-toplanan-paralarin-akibeti-merak-konusu-oldu-muhalefet-partileri-ne-yapacak-731429-1.Peki hükümet kanadından yapılan açıklamalar, bağış kampanyasının engellenmesinin gerçek nedeni olabilir mi? Konuyla ilgili olarak BirGün’e konuşan İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, CHP’li belediyelerin bağış kampanyalarının devam etmesi durumunda çok daha fazla bağış toplanabileceğini iddia etti.

"Milli Dayanışma Kampanyası"nda toplanan miktarın düşüklüğüne dikkati çeken Çıray, “İstanbul Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanları çok daha büyük mevlaları yardım olarak toplardı. Çok daha fazla insan yararlanırdı. Özellikle İmamoğlu’nun süreci çok iyi yönetmesi iktidarı rahatsız etti” diye konuştu.

TOPLANAN PARALAR NEREYE HARCANIYOR?

Erdoğan, bağış kampanyasının amacını, salgın nedeniyle mağdur olan dar gelirli yurttaşlara destek sağlamak olarak açıklamış ve ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1000’er TL yardım yapıldığını açıklamıştı. Söz konusu bağışların bu yardımları sağlamak için kullanılacağı bildirilmişti.

Erdoğan’ın başlattığı kampanyada şeffaflık olmadığını ve toplanan bağışlarla ilgili verdikleri soru önergelerine henüz yanıt alamadıklarını belirten Çıray, şöyle konuştu:

“Soru önergeleri verdik cevap bekliyoruz. Devlet doğru işliyor olsa bütün bunlara gerek yoktu, şeffaf olmalıyız şeffaflık yok. 83 milyonluk Türkiye’de toplanan para düşük, millet iktidara güveni kaybetti. CHP’li belediyelerin bağış sürecini iyi yönetmesi de iktidarı rahatsız etti. ‘Biz gidersek sosyal yardımlar kesilir başka partiler yapmaz’ algısı yarattılar ama diğer belediyeler yaptı. Bu nedenle AKP’de panik oluştu ve belediyelerin halka ulaşmasını engellediler.”

'15 TEMMUZ'DA TOPLANAN PARALARIN AKIBETİ HALA BİLİNMİYOR'

erdogan-in-bagis-kampanyasinda-toplanan-paralarin-akibeti-merak-konusu-oldu-muhalefet-partileri-ne-yapacak-731428-1.AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘bağış kampanyasının’ başta İstanbul ve Ankara olmak üzere CHP’li belediyelerin kampanyalarını engellemek amacıyla yapılan bir girişimin neticesinde başlatıldığını söyleyen, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “AKP’nin önceki yıllarda bağış kampanyalarında toplanan paraların amacı dahilinde kullanılması noktasında sorunlar yaşadığı hepimizin malumudur” diye konuştu. Son olarak 15 Temmuz’da hayatını kaybedenlerin yakınları için başlatılan yardım kampanyasında toplanan paraların akıbeti henüz bilinmediğini hatırlatan Özel, çok sayıda kişinin de bu yardımlardan hala yararlanamadığını ifade etti.

'TOPLANAN PARANIN AKIBETİNİ ÖĞRENMEK İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNMAYI SÜRDÜRECEĞİZ'

“Milli Dayanışma Kampanyası’nın da benzer sonuçlar doğurmaması için toplanan miktarların nereye harcanacağının şeffaf bir biçimde açıklanması gerektiğini ifade eden Özel, CHP olarak konuyu gündemde tutmayı ve TBMM dahil bu miktarın akıbetini öğrenmek noktasında girişimlerde bulunmayı sürdüreceklerini belirtti.

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu miktarın sosyal yardımlar kapsamında ikinci faz destekler çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine aktarılacağı ifade edilmişti. Bu miktarın gerçek mağdurlara ulaşıp ulaşmadığının da bilinmediği bir süreci yaşıyoruz, dolayısıyla bu kampanyaya ilişkin soruların açıklığa kavuşması gerekmektedir. Kampanyanın halen sürüyor olduğu ve ikinci faz destek ödemelerinin tamamlanmış olduğu düşünüldüğünde, bu zamana kadar toplanan miktarın ihtiyaç sahiplerine gidip gitmediği ve bundan sonra toplanacak miktarın nasıl değerlendirileceği hususlarının izaha muhtaç olduğu ortadadır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol