birgün

13° AÇIK

MEDYA 28.02.2021 19:02

Erdoğan’ın ‘fetva’cısı, işsizin geçim sorumluluğunu önce akrabalarına, sonra hayır kurumlarına, en son ise devlete attı

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, iş bulamayan kişinin geçimini sağlamak üzere İslam hukukuna göre önce akrabalarının, sonra hayır kurumlarının, en son ise devletin sorumlu olduğunu yazdı.

Erdoğan’ın ‘fetva’cısı, işsizin geçim sorumluluğunu önce akrabalarına, sonra hayır kurumlarına, en son ise devlete attı

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, "insanların Allah tarafından işsiz kalması ve kötülüklere bulaşması halinde sorumluluğun kimlerde olacağı" sorusunun cevabını verdi.

Bir dönem AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'fetvacısı' olarak bilinen Hayrettin Karaman, Yeni Şafak'taki köşesinde "Kötülük problemi" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Karaman, "İş vermezse Allah, geçim olmuyor, geçim olmayınca kötülüklere bulaşıyor insan, sorumluluğu kim alacak?" bi soru üzerine verdiği yanıtta, "kişinin bir kusuru ve eksiği bulunmadığı halde geçimini sağlayacak iş bulamıyorsa akrabalarının yakınlık sırasına göre onun geçimini sağlamakla yükümlü olduğunu", "bunların da vazifeleri yapmamalarına haline sıranın hayır kurumlarına ve devlete geçeceğini" öne sürdü.

Karaman'ın ilgili soruya cevabının tamamı şöyle:

"İslam öğretisinin ortaya koyduğu “Allah’ın kanunu” şöyledir:

Kişi, sorumluluk çağına gelince geçimini sağlayacak ve bunun da ötesinde ümmetin ihtiyaçlarını karşılayacak faaliyetlerde bulunacaktır, tabii bunu yapabilmek için gerekli donanımı da eğitim ve öğretim ile elde edecektir. Kişinin bir kusuru, eksiği bulunmadığı halde geçimini sağlayacak iş bulamıyorsa akrabası, yakınlık sırasına göre onun geçimini sağlamakla yükümlüdür. Bunlar da yoksa veya vazifelerini yapmıyorlarsa sıra hayır kurumlarına ve devlete gelir. Bu İslâmî kanuna göre İslam toplumu içinde hiçbir kişi, aç ve açık, temel ihtiyaçlarından mahrum kalmaz ki, yoksulluk yüzünden kötülüğe bulaşsın!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol