birgün

19° AÇIK

SİYASET 29.03.2020 11:08

Erdoğan’ın hışmına uğrayacak ne yaptı?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk kez bir bakan görevinden alındı. Gece yarısı Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan’ın görevine son verildi. Turhan, Erdoğan’ın yakın çevresinden bir isimdi

Erdoğan’ın hışmına uğrayacak ne yaptı?

BirGün ANKARA

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın görevine son verilerek, yerine Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu atandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk kez bir bakan bu yolla görevinden alınmış oldu.

AKP’nin “çılgın projesi” olarak adlandırılan Kanal İstanbul’la ilgili bir ihaleden 24 saat sonra yayımlanan görevden alma gerekçesi, bazı haber sitelerinde ihalenin koronavirüs salgını sürecinde yapılmasına bağlanırken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Böyle bir şeyin yaşanma ihtimali yoktur” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan’ın görevine son verilmesi işleminin akıllara Kanal İstanbul ihalesini getirdiğini ancak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi olmadan böyle bir ihalenin yapılamayacağını söyleyen Özel, “Eğer ihale ile ilgisi varsa, işin yanlış şirkete ihale edilmesinden kaynaklanmıştır. 18 yıldır Erdoğan’a haber vermeden hiçbir şey yapmadılar” dedi.

Gece yarısı görevden alma işleminin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sakıncasını bir kez daha ortaya koyduğunu bildiren Özel, “Bu görevden almanın tarihi bir önemi var. Rejime kasteden Anayasa değişikliğinden sonra başlayan yeni sistemdeki ilk bakan değişikliği yaşandı. Saray’daki kişinin iki dudağının arasından çıkan sözle geldi, aynı şekilde de gitti” diye konuştu.

BAKAN NEYLE SUÇLANDI?

Eski sistemde Bakanların görevden alınması için muhalefetin gensoru verebildiğini ancak bu hakkın ellerinden alındığını bildiren Özel, “Şimdi iki gram mürekkeple gelen iki gram mürekkeple gidiyorlar. Turhan, bu rejimin kötülüğünü rencide edici görevden alma kararıyla yaşadı. Bir insan saat 02.00’de dünyanın en büyük suçunu işlese dahi ertesi sabah bir savcı yüzü görürdü. Gece yarısı ölse, öğlen namazına kadar gömmezlerdi ama bu rejim sabahı bile beklemiyor. Cahit Turhan neyle suçlandı? Kendisini nasıl savundu ve nasıl karar verildi bilmiyoruz çünkü ortada şeffaf bir yönetim yok” dedi.

EĞER İHALE İÇİNSE...

Cahit Turhan’ın görevden alınmasının Kanal İstanbul ihalesi ile bir ilgisi bulunması durumunda bunun “gizli yapılan ihaleden” kaynaklanmadığını ifade eden Özel, “Erdoğan’dan habersiz böyle bir ihalenin yapılamayacağını düşünürsek, ihale yanlış kişiye verilmiş ve bu nedenle görevden de alınmış olabilir” diye konuştu.

***

NEDEN ŞİMDİ?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan başta tren kazaları olmak üzere bakanlığı döneminde yaşanan birçok vakayla çok tartışılan bir isim oldu. Hem toplumsal muhalefet tarafından hem de Meclis kürsüsünden defalarca istifaya davet edildi. Ama bu talep her defasında Erdoğan’ın koruma kalkanı çarptı. Hatta Erdoğan’ın Turhan’ı hem bakan olmadan hem de bakanlığı sırasında dönemin başbakanlarına karşı da koruduğu biliniyor. Bu nedenle görevden alma süreci kulislerde tam olarak anlaşılamadı. Eski Bakan’ın Erdoğan’ı çok öfkelendirdiği kesin. Ama bu öfkenin nedeninin ihale olması çok zayıf
ihtimal.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız