Google Play Store
App Store

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Körfez ülkelerine yapacağı ‘sıcak para’ ziyaretleri bugün başladı. 200'den fazla iş insanın katılacağı ve 25 milyar doları Türkiye’ye getirme amacıyla düzenlenen ‘sıcak para’ turunda Erdoğan, ilk olarak Suudi Arabistan’a gidecek.

Erdoğan'ın Körfez'e yapacağı 'sıcak para' turu başladı: 200 kişilik 'ticaret kervanı' ile hedef 25 milyar dolar

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerin ardından ‘sıcak para’ arayışına devam ediyor.

Milliyet’ten Aslıhan Altay Karataş’ın haberine göre, Erdoğan, Türkiye’ye en az 25 milyar dolar 'yatırım çekme' hedefiyle bugün Körfez ülkeleri turuna çıkıyor.

Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) kapsayan gezinin ilk durağı Suudi Arabistan olacak. Erdoğan yarın Katar’a ve 19 Temmuz’da da BAE’ye ziyarette bulunacak.

25 MİLYAR DOLAR GETİRİLECEK

Körfez turuyla ilk etapta en az 25 milyar doların Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor. Görüşmelerde karşılıklı ticareti artırmak için atılacak adımlar yanında, yeni ortak yatırım imkânları da kapsamlı biçimde masaya yatırılacak. Bu kapsamda enerji ve savunma alanları başta olmak üzere, müteahhitlik, konut, dijital teknolojiler, enerji, turizm, sağlık, gıda, tarım, ulaşım, finans gibi alanlarda milyarlarca dolarlık ‘iş birliği’ anlaşmalarının ele alınması öngörülüyor.

DIŞ TİCARET HACİMLERİNİN YÜKSELTİLMESİ AMAÇLANIYOR

Suudi Arabistan ile dış ticaret hacminin 6 milyar dolardan en kısa sürede önce 10 milyar dolara, uzun vadede 30 milyar dolara, Katar ile 2.2 milyar dolar düzeyinde olan dış ticaret hacminin 5 milyar dolara, BAE ile 10 milyar dolar olan dış ticaret hacminin ise 5 yılda 25 milyar dolara çıkarılması planlanıyor.

Körfez turu öncesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BAE ve Katar’a gitmiş, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile bir araya gelerek ‘yeni ekonomik iş birliği imkânlarını ele alıp yatırım mutabakatlarının teknik alt yapısını’ hazırlamıştı.

YILMAZ, ‘SICAK PARA’ ARAYIŞI OLMADIĞINI SAVUNMUŞTU

Erdoğan’ın ziyaretleri öncesinde Suudi Arabistan’a giden Bakan Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da ikili görüşmelerin yanı sıra yatırımcı gruplarıyla toplantılar yapmıştı. Cevdet Yılmaz, Körfez ülkelerine yapılan bu ziyaretlerin “sıcak para arayışı” amaçlı olmadığını, sermaye gücü olan ülkeleri Türkiye’ye yatırım yapmaya davet ettiklerini savunmuştu.

ERDOĞAN’DAN ‘UMUTLUYUM’ AÇIKLAMASI

Erdoğan, Vilnius’taki NATO Zirvesi dönüşünde Körfez ülkeleri turuyla ilgili açıklamasında umutlu olduğunu ifade ederek, “Ön ziyaretlerde arkadaşlarımız belli bilgilendirmeleri yaptılar. Yapacağımız ziyarette de Türkiye’ye verecekleri destekleri bizzat görme, yaşama imkânımız olacak. Daha önce yaptığım görüşmelerde kendileri söyledi. ‘Türkiye’ye ciddi yatırımlar yapmaya biz hazırız.’ Bunu bu ziyaretle birlikte de inşallah noktalamış olacağız. Bu yatırımlar belki bizde olacak, belki Suudi Arabistan’da, Katar’da, BAE’de olacak” demişti.