birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 04.08.2020 17:02

Erdoğan'ın kurucusu olduğu vakıf, Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy’u photoshopla sildi

Birlik Vakfı Batman Şubesi, Ayasofya’nın açılışı için İstanbul’a gönderdiği öğrencilerin çekildiği fotoğrafta yer alan Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy’u sildi.

Erdoğan'ın kurucusu olduğu vakıf, Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy’u photoshopla sildi

Laiklik karşıtlığıyla bilinen Birlik Vakfı’nın Batman Şubesi, paylaştıkları bir fotoğrafta yer alan Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy’u photoshopla sildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Birlik Vakfı Batman Şubesi, Ayasofya’nın açılışı nedeniyle 35 öğrenciyi Batman’dan İstanbul’a göndermeden önce Batman Üniversitesi yerleşkesinde tören düzenledi. Törende, yola çıkacak öğrencilerin fotoğrafları çekildi.

Fotoğraflar, Atatürk’ün resmi ve “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir” sözü ile Mehmet Akif Ersoy’un resmi ve İstiklal Marşı’nın yazılı olduğu binanın önünde çekildi.

erdogan-in-kurucusu-oldugu-vakif-ataturk-ve-mehmet-akif-ersoy-u-photoshopla-sildi-764489-1.

Uğurlama törenini takip eden yerel gazeteciler, bu fotoğrafları olduğu gibi kullandı. Vakıf ise, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğraflardaki Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy’un resim ve sözlerini photoshop’la sildi.

erdogan-in-kurucusu-oldugu-vakif-ataturk-ve-mehmet-akif-ersoy-u-photoshopla-sildi-764491-1.

Sözcü’nün telefonla ulaştığı vakfın Batman Şube Başkanı Hamdullah Tüzün, önce fotoğraflardaki resimlerin silinmediğini savundu. Ardından fotoğrafların başka yerde çekildiğini iddia eden Tüzün, daha sonra da fotoğrafların paylaştıkları şekliyle kendisine geldiğini ileri sürdü. Çelişkili açıklamalarının yanı sıra paylaşımlarda Atatürk ve Mehmet Akif fotoğraflarının silinmesinin bilinçli yapılan bir şey olamadığını savunan Tüzün, “Kesinlikle bilinçli değil. Biz de en az sizin kadar Atatürk'ü seviyoruz” dedi.

Vakfın kurucuları arasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Abdülkadir Aksu, Cemil Çiçek gibi siyasetçiler yer alıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız