birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 19.07.2021 13:48

Erdoğan: Kıbrıs Türk tarafı kimin çözümden yana olduğunu bir kez daha göstermiştir

Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesi açıklama yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs Türk halkı eşit ortağı olduğu adada, egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye sahiptir" dedi.

Erdoğan: Kıbrıs Türk tarafı kimin çözümden yana olduğunu bir kez daha göstermiştir

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs ziyaretine ilişkin olarak, "Kıbrıs Türk'ü adada yarım asırdan fazla süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor" dedi.

Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesinde konuşan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Ziyaretimizde Ersin Tatar ile bir araya gelip, milli davamıza ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelere dair durum değerlendirmesi yapacağız. KKTC ile yakın ilişkilerimizin daha da ileriye taşınması için görüş alışverişinde bulunacağız. Sayın Tatar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte yürüttüğümüz farklı alanlardaki projelerimizin açılışını gerçekleştireceğiz.

Kıbrıs Türk'ü adada yarım asırdan fazla süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor. Kıbrıs Türk halkı eşit ortağı olduğu adada, egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye sahiptir.

Kıbrıs Türk tarafı kimin çözümden kimin çözümsüzlükten yana olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kıbrıs'taki çözüme ancak adadaki gerçekler temelinde ulaşılabilir. Bundan sonra yeni bir müzakere süreci olacaksa bu ancak iki eşit ve egemen devlet arasında yapılabilir."

Adalet Divanı'nın başörtüsü kararını da eleştiren Erdoğan, "Adalet Divanı ismini değiştirmesi lazım. Bunun Adalet Divanı ile uzaktan yakından alakası yok. İnanç özgürlüğünden anlamayan Adalet Divanı olamaz. Bu lafı gitsinler aynen kipa takanlar için de söylesinler. Kipayı takanlar için bu tür bir şey söyleyebilirler mi?" diye konuştu.

Erdoğan, Taliban'a çağrıda bulunarak, "Afganistan, halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülke. Burada Taliban'ın adeta işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değil. Türkiye'den Taliban'a sesleniyoruz, kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım" diye konuştu.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Taliban'ın yaptığı açıklamalarda 'Türkiye'yi istemiyoruz' gibi bir ifadeleri yok. Bazı açıklamalarında güya bize yönelik bazı yaklaşım türleri var. Türkiye'deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban gayet iyi biliyor. Bu işgal hareketini bırakması lazım. Bir an önce Afganistan'ın temelinde barışın egemen olduğunun dünyaya göstermesi lazım"

Erdoğan, Delta varyantının etkisiyle artan vakalarla ilgili, "Vaka ve vefat sayıları arttı. Vaka sayıları 7 binleri yakaladı. Bu bizim için bir tehdittir. Toplu bulunduğumuz mekanlarda kesinlikle mesafeye ve maske kuralına çok çok dikkat etmemiz gerekiyor. Aşılarımızı da yaptırmalıyız" ifadesini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol