Akşam yeni kabineyi açıklayacak olan Recep Tayyip Erdoğan, üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yemin etmek için Meclis’e geldi. Erdoğan, laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalarak görevini tarafsızlıkla yerine getireceğine dair namusu ve şerefi üzerine yemin etti. Törene katılan CHP, İYİ Parti ve Yeşil Sol Partili vekiller, yemin sonrasında ayağa kalkmayarak Erdoğan'ı protesto etti. Saadet, DEVA ve Gelecek Partili vekiller ise ayağa kalkarak Erdoğan'ı alkışladı.

Kaynak: Haber Merkezi
Erdoğan Meclis'te yemin etti; muhalefet ayağa kalkmadı
Fotoğraf: AA

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saat 22.00'de kabineyi açıklamadan önce, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelerek Cumhurbaşkanı yemini etti.

“Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” şeklindeki yasa hükmüne işaret edilerek yapılan itirazlara rağmen üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, saat 14.50’de Meclis’e geldi.

Erdoğan, en yaşlı üye olması sıfatıyla geçici Meclis Başkanı olarak görev yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den mazbatasını aldı.

Daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda yemin etti. Yeminin ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene, muahlefet rağbet göstermedi. Törene katılan az sayıdaki CHP'li ve Yeşil Sol Partili vekiller ise yemin sonrasında ayağa kalkmamayı tercih etti. Erdoğan salona geldiğinde ayağa kalkan İYİ Partililer ise yemin töreni sonrasında ayağa kalkmadı.

İHA'nın aktardığına göre Saadet, DEVA ve Gelecek Partili vekiller ise ayağa kalkarak Erdoğan'ı alkışladı.

Yemin sonrasında Erdoğan, Meclis'ten ayrıldı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmak üzere Anıtkabir'e geçti.

BİLAL ERDOĞAN VE SELÇUK BAYRAKTAR LOCADA

Törene, Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Erdoğan Albayrak, oğlu Bilal Erdoğan ve eşi Reyyan Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve eşi Selçuk Bayraktar ile torunları da katıldı.

LAİKLİK VE TARAFSIZLIK İÇİN YEMİN ETTİ

Erdoğan'ın okuduğu Cumhurbaşkanı yemini şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”