birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan öğretmenlere ‘çapulcu’ dedi, Kılıçdaroğlu jet yanıt verdi: Geldikleri seviye bu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öğretmenlere yönelik "Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa sokaklarda caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız?" sözlerine tepki gösterdi. "Erdoğan, öğretmenlere çapulcu mu dedin sen?" diyen Kılıçdaroğlu, öğretmenlere çağrı yaptı: "Bunlar size hiçbir şey vermez. Sınava girmeyin, Bay Kemal bu sorunu çözecek."

GÜNCEL 01.09.2022 12:45
Erdoğan öğretmenlere ‘çapulcu’ dedi, Kılıçdaroğlu jet yanıt verdi: Geldikleri seviye bu!
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa sokaklarda caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız?" şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Erdoğan, öğretmenlere çapulcu mu dedin sen? Öğretmenler hemen birleşin, hemen!" dedi.

"Bu sınava girerseniz, iflah olmazsınız" diyen Kılıçdaroğlu, "Dövüyorlar yahu sizi, geldikleri seviye bu. "Alın bunu" seviyesi. Bunlar size hiçbir şey vermez. Sınava girmeyin, Bay Kemal bu sorunu çözecek. Az kaldı. Sabır" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen 20 Bin Öğretmen Atama Töreni'nde şunları söylemişti:

"Türkiye için elle tutulur hiçbir projeleri olmayanların yaptığı boykot çağrısı öğretmenlerimizi siyasi malzeme olarak kullanmayı amaçlayan tamamen art niyetli bir girişimdir. Bırakın artık boykotu, nedir bunlar? Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa sokaklarda caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız? Bize yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım. Böyle caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil.

Eğitim gibi doğrudan evlatlarımızı ve ülkemizin geleceğini ilgilendiren bir konuyu gündelik siyasete meze yapmak, bu konu üzerinden öğretmenlerimizi kışkırtmak doğru bir yaklaşım değil. Öğretmenlerimizin bu tür fitne teşebbüslerine prim vermeyeceğini biliyorum."

NE OLMUŞTU?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 7 Ağustos tarihinde Twitter hesabından öğretmenlere çağrı yapmış ve "Öğretmen kariyer sınavı rencide edici olduğu için daha makul bir çözüm bulmak üzere çağrı yapmıştım. Yanaşmadılar. Öğretmenlere sesleniyorum; bu saygısızlığa katlanmak zorunda değilsiniz, bu sınava girmeyin. Sizleri incitmeyecek çözümü seçimden sonra birlikte (konuşarak) buluruz" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan 30 Ağustos tarihinde Ankara’da Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın eylemine polis müdahalesi tepki çekmişti.

Polis müdahalesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, eylemciler arasındaki bir kadını “Al bunu” diyerek gözaltına aldıran Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Mukadder Kardiyen için, "Öğretmenlere gaz mı sıktınız, öyle mi? Öğretmenlere şiddet uyguladınız, öyle mi? Öğretmenlere… “Al bunu diyen” o kişi, beni beklesin. Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz!" ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol