birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 21.10.2019 12:29

Erdoğan: Tüm Batı, teröristlerle birlikte bize saldırdı

Erdoğan: Tüm Batı, teröristlerle birlikte bize saldırdı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum'da konuştu.

Erdoğan, etkinliğe katılmayanları eleştirerek "Barış Pınarı Harekatını protesto amacıyla konuşma yapmaktan vazgeçenlerin demokrasiyi hazmedemediklerini düşünüyorum. Terör örgütlerine destek verdiklerini düşünüyorum," dedi.

Erdoğan, "Hiçbir zaman Türkiye olarak 17-18 yıllık görev süremizde biz terör örgütüyle masaya oturmadık, oturmayız ve oturmayacağız," ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Lozan Antlaşması'na da değinerek "İstiklal Harbimizi zaferle sonuçlandırdıktan sonra Lozan kabul edebileceklerimizin asgarisini oluşturuyordu. Misakı Milli sınırlarımızdan ciddi fedakarlıklar yaparak bu sonuca ulaştık," iddialarında bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Barış Pınarı Harekatını protesto amacıyla konuşma yapmaktan vazgeçenlerin demokrasiyi hazmedemediklerini düşünüyorum. Terör örgütlerine destek verdiklerini düşünüyorum. Bu tiplerin teröre karşı olduklarını hiçbir yerde anlatmalarına gerek yok.

Bize düşen görev; milletimizin Anadolu’daki bin yıllık varlığına ve gücüne uygun şekilde yeni hedefler, yeni vizyonlar ortaya koyarak yolumuza devam etmektir.

Sınırları terle ve kanla değil de masa başında cetvelle çizilerek oluşturulan devletlerin, hiçbir zaman gerçek devlet olamayacağı ortaya çıkmıştır.

Türkiye'nin hiçbir ülkenin topraklarında, hiçbir toplumun özgürlüğünde veya çıkarlarında gözü yoktur.

Herkes Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da, Libya'da, Afrika'da, Balkanlar'da başka niyetlerle at koşturuyor olabilir. Türkiye, sadece kardeşleriyle olan kader birliği sebebiyle oradadır. Bu, 'bir damla petrolü bir damla kandan daha değerli görenlerin' asla anlayamayacağı büyük bir erdemdir.

Hiçbir zaman Türkiye olarak 17-18 yıllık görev süremizde biz terör örgütüyle masaya oturmadık, oturmayız ve oturmayacağız.

Diplomasinin sadece güçlülerin baskı aracı olarak kullanılmaya devam edilebilmesi mümkün değildir.

Karanlıkta göz kırpılarak perde arkasından toplumları yönetme devri kapanmıştır.

Kuzey Suriye'de, eğer 30 bin tır Irak üzerinden silah, mühimmat, araç-gereç buraya sokuluyorsa, acaba bu 'ben dünyanın en güçlüsüyüm' diyenler bunu neyle izah edecekler, bunu hangi demokratik anlayışla izah edecekler?

Türkiye ile empati yapmak yerine başımızdaki terör ve sığınmacı sorunlarının ilanihaye bizimle sınırlı kalacağını düşünenler, fena halde yanılıyorlar.

Düşünce özgürlüğüne inananlar, inanç özgürlüğüne inananlar, ne inancını, ne düşüncesini, o yeşil dolara asla değişmeyecektir.

Gelin Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, küresel sistemin lokomotif kuruluşlarını yeniden yapılandıralım diyoruz.

Tüm Batı, teröristlerin yanında yer aldı ve hepsi birlikte bize saldırdılar. NATO ülkeleri dahil, Avrupa Birliği ülkeleri dahil hepsi. Hani siz terörizme karşıydınız, hani siz teröre karşıydınız, yahu ne zamandan beri siz terörle beraber hareket etmeye başladınız?

120 saatlik bir ara durumu var. Büyük bölümü sona erdi. Yarın bir Soçi ziyaretimiz var. Sayın Putin ile bu süreci ele alacak ve atılması gereken adımları atmış olacağız."

LOZAN ANTLAŞMASI

Türklerin Anadolu'daki varlığı ve etkisi çok daha eskilere dayanıyor. Anadolu Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olarak bu dönemin en kritik aşamalarından biri yaklaşık 1 asır önce yaşandı. 1. Dünya Savaşı sonrası kurulmaya çalışılan dünya düzeninde Türkiye'ye yer verilmemişti. Siyasi, ekonomik ve askeri olarak bitirilmiş bir devletçiği bize adeta bahşetmişlerdi. Millet olarak bu zilleti kabul etmedik. İstiklal Harbimizi zaferle sonuçlandırdıktan sonra Lozan kabul edebileceklerimizin asgarisini oluşturuyordu. Misakı Milli sınırlarımızdan ciddi fedakarlıklar yaparak bu sonuca ulaştık. Bize düşen görev 1000 yılık varlık ve gücüne yeni hedefler, yeni vizyonlar ortaya koyarak devam etmektir.

Bağımsızlığını kendi gücüyle kazanmış Türkiye gibi birkaç ülke dışında herkes mutsuz, sıkıntılıdır. Sınırları terle ve kanla değil de masa başında cetvelle oluşturulan devletlerin hiçbir zaman gerçek devlet olamayacağı ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin diğer devletlerden farkı burada yatıyor. Biz sahip olduğumuz her şeyin bedelini fazlasıyla ödemiş bir milletiz. Yanlış hesapları milletimizin çelikten iradesi ve devletimizin gücüyle bozmak zorunda kalıyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız