birgün

25° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 15.01.2021 16:27

Erdoğan: Vatandaşlarımız bize 18 yıldır güvendi, netice ortada

2020 bütçesine ilişkin konuşan Erdoğan, kasımdan bu yana merkezi yönetim borç stokunun azaldığını söyleyerek, “Kur cephesine baktığımızda TL'nin dolara karşı yüzde 12, avroya karşı yüzde 10 düzeyinde değer kazandığını görüyoruz” dedi. Sorunların ortak akılla çözülebileceğine işaret eden AKP’li Cumhurbaşkanı, “Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Bize 18 yıldır güvendiler ve netice ortada” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Vatandaşlarımız bize 18 yıldır güvendi, netice ortada

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılına ilişkin merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçlarını, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde açıkladı.

Erdoğan, “Türkiye olarak ticaret diplomasisi alanında yeni bir sıçramaya ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

“Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri açıyor” ifadelerini kullanan Erdoğan, salgın sonrası dönemde de dünyanın, “Türkiye'nin başarılarını konuşmaya devam edeceğini” savundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı, “Türk firmaları bu dönemde, kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları, hepsinden önemlisi güvenilirlikleriyle rakiplerine fark atıyor. Şüphesiz bunda dünya genelinde Asya merkezli üretim biçimlerine yeni alternatifler oluşturma çabasının da payı var. Küresel ticaret ve büyümede beklenen büyük düşüşe karşılık Türkiye pozitif büyüme çizgisinin altına düşmemeyi başarmış bir ülkedir” dedi.

“AB İLE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

AB ile Gümrük Birliği anlaşmalarına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Erdoğan sözlerine söyle devam etti:

“AB ile Gümrük Birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız sürüyor. İnşallah 2021 yılında bu çalışmaları daha da ileriye taşıyarak yolumuza devam edeceğiz. Salgının etkileriyle mücadeleyi, hem makro ekonomik hem de mali alanda atacağımız adımlarla destekleyeceğiz.

Salgın nedeniyle yapmak zorunda kaldığımız kısıtlamaların üretici ve çalışanlarımızın üzerinde oluşturduğu yükü, en az seviyeye indirebilmek için pek çok ilave desteği uygulamaya geçirdik, gerekirse yeni destekleri de devreye alacağız. Türkiye'nin her türlü zorluğa, yeni gelişen fırsatlara ve farklı senaryolara hazırlıklı olduğunu herkese gösterdik. Salgının etkileriyle mücadeleyi, hem makro ekonomik hem de mali alanda atacağımız adımlarla destekleyeceğiz.”

TL, DOLARA KARŞI DEĞER KAZANMIŞ

TL’nin döviz karşısındaki gerileyişi konusunda ise Erdoğan ilginç yorumlarda bulunarak şunları kaydetti:

“Paramızın değerindeki artış, altın fiyatlarındaki gerileme sayesinde kasımdan bu yana merkezi yönetim borç stoku 150 milyar lira azaldı. Kur cephesine baktığımızda TL'nin dolara karşı yüzde 12, avroya karşı yüzde 10 düzeyinde değer kazandığını görüyoruz. Ekonomi ve hukuk alanındaki reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Ekonomide bu sene temel hedeflerimizden birisi fiyat istikrarını sağlamak olacaktır.”

YÜKSEK FAİZİ ELEŞTİRDİ

Faizin düşürülmesi gerektiğini de savunan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok, biz bununla övüneceğiz. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağıya çekmektir. Yakında bu reformları kamuoyu ile paylaşacağız. Reform gündemimize uygun adımları hızla hayata geçireceğiz.”

Erdoğan, enflasyon konusunda şunları söyledi:

“Enflasyonla bütüncül bir mücadeleyi etkili bir şekilde sürdüreceğiz. Cari açıkla mücadelede yapısal önlemlere de hız veriyoruz. Asıl iş, faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir. Bunun enflasyonla mücadelede altyapısını faiz oluşturuyor. 2020 yılında toplam bütçe harcamaları 1 trilyon 202 milyar liraya ulaşarak, program hedefimizin altında kaldı” dedi.

‘Ortak akılla çözülemeyecek sorun olmadığını’ kaydeden Erdoğan, sözlerinin sonunda, “Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Bize 18 yıldır güvendiler ve netice ortada” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol