Mahkeme, Erdoğan'ın da seçim sürecinde kullandığı montaj görüntüleri yayınlayan bir troll hesabın paylaşımına erişim engeli kararı verdi.

Kaynak: Haber Merkezi
Erdoğan’ın da yayınladığı montaj görüntüleri paylaşan hesaba erişim engeli

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da seçim sürecinde kullandığı “montaj” görüntüleri paylaşan bir troll hesabın paylaşımın erişime engellenmesine karar verdi.

Ankara Gazetecisi’nde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun “Haydi” başlıklı reklam filmine PKK’li Murat Karayılan’ın eklenerek yapılan montaj görüntülerini sık sık kullanmıştı.

TRT yayınına katılan Erdoğan, “CHP Genel Başkanı sırtını PKK terör örgütüne dayamıştır. Kılıçdaroğlu’nun Kandil’dekilerle video çekimleri var. Bunları yayınladılar. ‘Haydi, haydi’ türü. Ama montaj ama şu ama bu. PKK’lılar videolarla bunlara destek verdi” diyerek görüntülerin montaj olduğunu kabul etmişti.

Kılıçdaroğlu da avukatı Celal Çelik aracılığıyla Erdoğan aleyhinde 1 milyon TL‘lik manevi tazminat davası açmıştı.

CHP liderinden ikinci hamle geldi. Avukat Celal Çelik, montaj görüntüleri yayınlayan bir troll hesabın paylaşımının erişeme engellenmesi talebiyle mahkemeye başvurdu.

Ankara 6. Sulh Ceza Mahkemesi, söz konusu troll hesabın paylaşımının Kılıçdaroğlu’nun kişilik haklarına saldırı niteliğinde olduğu gerekçesiyle erişime engellenmesine karar verdi.

Karar, paylaşımın engellenmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderildi.