birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.04.2018 16:38

Erken seçim kesinleşti

Erken seçim kesinleşti

TBMM Genel Kurulu'nda, AKP ile MHP'nin, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına ilişkin seçim önergesi görüşüldü. Genel Kurulda MHP, HDP, CHP ve AKP Grup Başkanvekilleri yerlerinden söz aldı. TBMM Genel Kurulu'nda, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran'da yapılmasına ilişkin önerge kabul edilerek, yasalaştı.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Fenerbahçe - Beşiktaş maçında yaşananları kınadı ve yaralanan Beşiktaş Teknik Direktör Şenol Güneş'e geçmiş olsun dileğinde bulundu. Seçimlerin erkene alınmasına değinen Usta, bunun Türkiye'nin önünü açacak bir karar olacağını söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, seçimlerin demokratik ve eşit koşullarda yapılmasının önemine değinerek, "Erken seçim aslında bir kumpas" ifadesini kullandı. İktidarın erken seçimi gündeme getirerek bir dayatma içine girdiğini ileri süren Kerestecioğlu, "Gerçek, adil bir seçim hepimizin kabuludur. Ama dayatmaya hayır diyoruz" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Millet sizi yakasından, Taşköprü kebabını sallar gibi sallayıp düşürecek" dedi.

Altay, TBMM Genel Kurulunda AKP ile MHP'nin seçimlerin 24 Haziran'da yapılacağına dair seçim önergesi üzerinde partisi adına söz aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun üç hafta önce "Düşün bu milletin yakasından" açıklamasında bulunarak, "Ya istifa edin ya seçime gidin" dediğini belirten Altay, "Bu milletin sizi yakasından düşürmesine fırsat verdiğiniz için çok teşekkürler, Allah razı olsun" diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin TSK içindeki 3 bin kripto FETÖ'cünün ihraç edileceği açıklamasını anımsatan Altay, milletin de siyasetteki kripto FETÖ'cüleri 24 Haziran'da tasfiye edeceğini ifade etti.

OHAL ŞARTLARINDA SEÇİME GİTMEK ETİK DEĞİL

Engin Altay, OHAL şartları içinde seçime gitmenin etik olmadığını belirterek dünyanın en katı, en sıkıyönetimi de ilan edilip seçime gidilse akıbetin kaçınılmaz olduğunu, etkinin tepki doğurduğunu söyledi. Altay, "Milletin temel hak ve özgürlük aşkı, demokrasi sevdası sizi buradan indirmeye yeter. OHAL şartlarındaki bir seçimi etik, ahlaki bulmamakla birlikte, dünya milletler ailesine Türkiye için kara leke olarak geçmesine rağmen CHP, bu seçimlerden çok şükür birinci parti olarak çıkacaktır. Bunu gönül rahatlığıyla Meclisten ilan etmekten mutluluk duyuyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin 68 yıldır demokrasi mücadelesi verdiğini dile getiren Altay, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz'un, milletin demokrasiye olan sadakat ve aşkını kıramadığını vurguladı. Altay, OHAL ile Türkiye'ye verilen zararın, beş darbeyle verilen zarardan fazla olduğunu kaydetti.

DANIŞILAN TÜRKİYE'Yİ DİDİŞİLEN TÜRKİYE'YE ÇEVİRDİNİZ

CHP Grup Başkanvekili Altay, 24 Haziran'a giderken Türkiye'de beş temel sorunun can yakıcı hale geldiğini, demokrasi, ekonomi, eğitim politikası, dış politika ve toplumsal barış, huzur ortamı konularında Türkiye'nin taşınabilir noktada olmadığını ifade etti. Altay, ekonominin pert, demokrasinin komada, eğitimin kanser, dış politikanın felç olduğunu, toplumsal barış ve huzur ortamının yok edildiğini belirtti. Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnanç farklılıkları üzerinden önce insanları, sonra toplumu böldünüz. İnsanların etek boyuyla, başlarının açık, kapalı olmasıyla uğraştınız. Toplumu böldünüz, işkence yaptınız, işkencelere göz yumdunuz, gazeteci ve milletvekillerini hapse attınız, sanatçıları fişlediniz, sanatı sansürlediniz, belediye başkanlarını hukuksuz yere görevden uzaklaştırdınız, sarayın avukatları hakim ve savcılara talimat verir oldu, keseceği cezayı söyler oldu, eğitimi bilimsellikten kopardınız. Afrika'daki en az gelişmiş kabile devletlerinde bile Türkiye'den daha bilimsel, laik ve parasız eğitim yapılıyor. Türkiye'yi meczuplar ve sapkınların kol gezdiği ülke haline getirdiniz. Türkiye'yi, Atatürk'e hakaretin özendirildiği ortama taşıdınız. Yüce dinimizi tartışmaların göbeğine oturttunuz. Kürt sorununu, siyasi malzeme olarak gördünüz. Sayın Erdoğan, Sayın Kılıçdaroğlu'nun FETÖ, PKK, PYD, DAEŞ'e yardım ve yataklık yaptığı iddiası için bir tane ceza davası açmadı. TBMM yerine Oslo, Kandil, Dolmabahçe, İmralı'da güya çözüm aradınız. Sizin sorumsuzluğunuzun, basiretsizliğinizin bedelini askerimiz, polisimiz ve vatandaşımız canı, kanıyla ödedi. Dış politikada Türkiye'nin itibarını yerle yeksan ettiniz. Danışılan Türkiye'yi, didişilen Türkiye'ye çevirdiniz"

Altay, daha şimdiden dünyada Türkiye'deki seçimlerle ilgili olumsuz demeçlerin seslendirilmeye başlandığına işaret ederek, ne ABD ne Rusya'nın kendilerine ayar veremeyeceğini belirtti. Altay, ancak Türkiye'yi itibarsızlaştırmaya, beşinci sınıf ülke gibi göstermeye de kimsenin hakkı olmadığını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün seçimlerle ilgili endişesini dile getirdiğine değinen Altay, "Ey sözcü endişelenme CHP var, demokrasiye aşık 70 milyon insan var" dedi.

Türkiye'nin bir felakete sürüklendiği konusunda fikir birliği bulunduğunu belirten Altay, "Seçim kararını alanlardan Allah razı olsun. Bu kararı Meclise getirme noktasında ilk girişimi yapanlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"Keşke AK Parti, 2002-2008 ayarlarına geri dönebileydi. O zaman belki bu seçimde bir şansınız vardı" görüşünü ifade eden Altay, AKP'nin bu dönem dişe dokunur şeyler yaptığını söyledi.

Altay, şunları kaydetti:

"Keşke mağdur kalaydınız. Mağdurdunuz, kendinizi millete öyle yutturdunuz. Ekonomik olarak palazlandınız, palazlandıkça mağrurlaştınız. Bir AK Parti milletvekilinin dediği gibi palazlandıkça şımarıp, yoksuldan uzak düştünüz, sırtınızı zengine dayadınız. Onun için bu millet sizi yakasından, Taşköprü kebabını sallar gibi sallayıp düşürecek. Sayın Erdoğan, 'erken seçim vatana ihanet' diyordu. Ne oldu? Bence Sayın Erdoğan ve Sayın Bahçeli, siyasi ötanazi hakkını kullandı. AK Parti'li seçmen de 24 Haziran'da felakete dur diyecek. Bu seçim erken seçim değil, çok acele erken seçim. İyiki de öyle. Güle güle gidin"

BİNALİ YILDIRIM: KEMAL BEYE TAVSİYEM ELİNİ ÇABUK TUTSUN

Başbakan Binali Yıldırım Genel Kurul'da konuştu ve Kılıçdaroğlu'na cumhurbaşkanı adaylığı için elini çabuk tutması gerektiğini söyledi. Yıldırım konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"2018'de yapılacak seçimler milletimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 16 Nisan halk oylamasıyla milletimiz siyasi sistemde bir değişikliğe gitti. Halkın iradesiyle oluşan bir sitem oldu. 15 Temmuz hain darbe girişimi üniter devlet yapısını sağlam bir anayasal yapıyı mecburi bir hale getirmişti. Yönetim sistemi değişikliği toplumun her kesiminden yüksek bir beklenti içinde. Birçok partinin erken seçimin yapılması yönünde beyanatları vardır. Coğrafyamızda devam eden jeopolitik riskler uygulamaya geçmesini zorunlu hale getirmiştir. Siyasi odaklar Cumhurbaşnımızın seçim tarihini açıklamasıyla hayal kırıklığı yaşadılar. 15 Temmuz hain saldırısı karşısında bu Meclis durmasını bilmiş gereken dersleri vermiştir. Biz tarihi yaşayanlardanız; yazanlar en güzel şekilde anlatacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin 65. ve son Başbakanı olarak karşınızdayım ve size hitap etme onurunu yaşıyorum. Türkiye 16 Nisan'dan sonra yönetim açısından farklı bir yere gelmiştir. Birkez erken seçim konuşulmaya başladığı zaman bunu ertelemenin kimseye faydası yoktur. Bu yönde Bahçeli'nin erken seçim ihtiyacını dile getirmesi bu yönde kararı 18 Nisan tarihinde 24 Haziran olarak bildirmiştir. Bize düşen millete hesabımızı vermektir. Bu seçimin baskın olduğu, zamansız olduğu söylemlerinin alt yapısı yoktur. Seçim tarihi açıklanır açıklanmaz Cumhuriyet Partisi'nden adaylık açıklamaları devam ediyor. Kemal beye tavsiyem elini çabul tutsun yoksa sıra kalmayacak. Bizim adayımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız