birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 25.09.2020 20:52

Ermenekli madenciler, patronun bez fabrikası önünde oturma eyleminde

Ermenek'te aylardır maaşları ödenmediği için direnişlerini sürdüren maden işçileri Karaman kent merkezinde bir açıklama yaptıktan sonra işveren Özbeylere ait bez fabrikasının önünde oturma eylemi başlattı.

Ermenekli madenciler, patronun bez fabrikası önünde oturma eyleminde

Karaman Ermenek'de bulunan Seba maden ocağında 7 aydır ve Cenne maden ocağında 13 aydır maaşlarını alamayan işçiler direnişlerinin 26. gününde seslerini duyurmak için Karaman Valiliği önünde basın açıklaması yapmak istediler.

Günlerdir talepleri hakkında geri dönüş alamayan işçiler, haklarını alana kadar direnişlerinde kararlı olduklarını yinelediler.

Polis tarafından Valiliğin önüne alınmayan işçiler açıklamalarını Karaman kent merkezinde yaptılar. Sadece aralarından seçtikleri işçilerin Valiliğe girmesine izin verilen işçiler, Valinin de izinli olması sebebiyle Vali Yardımcısı ile görüşebildiler. Vali Yardımcısı ise sorumluluğun Valilikte olmadığını söyleyip yazılı başvuru ile dertlerini anlatan bir dilekçe yazmalarını ve yasal olarak haklarını aramalarının doğru olduğunu söyledi.

Süreci başından beri anlatan işçi temsilcileri, yasal olarak şirkete icra takibi de dahil bir dizi işlem yapıldığını ama patronun bir yolunu bulup süreçten sıyrıldığını dile getirdiler. Valilikten ayrılan işçi temsilcileri arkadaşlarının yanına döndüklerinde yaptıkları açıklamada Karaman Valiliğinin de çözüm üretemeyeceğini anladıklarını, haklarını alana kadar direnişten vazgeçmeyeceklerini, 5 Ekim tarihine kadar maaşlarının ödenmemesi durumunda Ankara'ya yürümeye kararlı olduklarını dile getirdiler.

Karaman'daki açıklama sonrası, seslerini her yerde duyurmaya kararlı olan işçiler, maden ocaklarının sahibi Özbeylere ait bez fabrikasının önüne geldiler.

Bez fabrikasında da kimseyle görüşemeyen işçiler, şirketten bir yetkili ile görüşünceye kadar fabrikanın önünde oturma eylemi yapacaklarını açıkladılar.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız