İstanbul’un Esenyurt ilçesinde satın aldıkları konutların inşaat çalışmalarının bitmemesi nedeniyle yıllardır konutlarını alamayan yurttaşlar adliye düzenledikleri eylemde, “Seçim öncesi söz verdiler. Seçim bitince unuttular. Bakanlar sadece bakıyor, sorunu yaratanlar sorunu çözmek istemiyorlar. Tüketicileri mağdur eden bu müteahhitleri kim koruyor, bunu soruyoruz?” dedi.

Esenyurt Konut Mağdurları: Bu müteahhitleri kim koruyor?
Fotoğraf: Evrensel

İstanbul’da Esenyurt Konut Mağdurları, inşaatları bitirilmediği için satın aldıkları konutların inşaat çalışmalarının bitirilmeyip teslim edilmemesine tepki göstermek amacıyla Bakırköy Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi.

Evrensel'de yer alan habere göre, Bakırköy Adliyesi önünde, bugün saat 12.30’da gerçekleştirilen EMEP Esenyurt İlçe örgütü, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm katıldı.

Kendileri için adalet sağlanmasını isteyen yurttaşlar, konutlarının bir an önce kendilerine teslim edilmesi çağrısında bulunarak “Direne direne kazanacağız”, “Mağdurlar burada, hırsızlar nerede?”, "Hak, hukuk, adalet" sloganları attı.

Esenyurt Konut Mağdurları’nın basın açıklamasında "Yasalara rağmen, ülkemizde binlerce tüketici, konut alırken dolandırılmıştır. Tüketicileri dolandırarak mağdur eden bu dolandırıcılar hala suç işlemeye devam etmektedir. İdarenin yasaları uygulama ve denetleme konusunda kusurlu davranması nedeniyle Esenyurt'ta 30 bin, İstanbul’da 100 bin, ülke genelinde 300 bin kişi konut alırken mağdur olmuştur. Dolandırıcılıkla ilgili savcılık şikayetleri, kara para aklama ile ilgili yaptığımız şikâyetlere rağmen yıllardır faillerden hesap sorulmuyor!” denildi.

Fotoğraf: EvrenselFotoğraf: Evrensel

"SEÇİM BİTİNCE UNUTULDUK"

Açıklamada, neden bu müteahhitlere hesap sorulmadığını vurgulayan yurttaşların açıklamasının devamı şöyle:

“Paralar toplanılıyor, inşaatlar yapılmıyor, yarım bırakıp tapu tescili engelleniyor. Suç ortada ama davalar açılmıyor. Bir kısım açılan davalarda ise, suç gelirlerine tedbir konulmayarak bu gelirlerinin kaçırılmasına adeta göz yumuluyor. Bazı projelere mafyalar, çeteler çöküyor, mağdurlar şikâyet ediyor, devletimiz nerede?

Açtığımız hukuk davalarında, gerçeğe aykırı rapor düzenleyen bilirkişiler tarafından tescil taleplerimiz reddediliyor. Tüketiciler içi boş firmalardan mahkemelerce alacaklı yapılıyor. Bilirkişiler hakkında yaptığımız şikâyetler incelenmiyor. Sorunumuzun çözümü için bizler meclise gittik ve bakanlarla görüştük. Seçim öncesi söz verdiler. Seçim bitince unuttular. Bakanlar sadece bakıyor, sorunu yaratanlar sorunu çözmek istemiyorlar. Tüketicileri mağdur eden bu müteahhitleri kim koruyor, bunu soruyoruz?”

Konut mağdurları, açıklamayı “Vatandaş ‘Devlet nerede?’ dememeli, gereği yapılmalı” diye bitirdi.

Fotoğraf: EvrenselFotoğraf: Evrensel

"BU RANT VE SÖMÜRÜ POLİTİKALARININ ESERİDİR"

Yurttaşlara destek vermek için adliye önünde gelen EMEP Esenyurt İlçe Örgütü Başkanı Levent Gökçek “Esenyurt’ta 30 bin, İstanbul’da 100 bin, ülke genelinde 300 bin yurttaşımız konut alırken çeşitli şekillerde aldatılarak mağdur edildi, aslında kısacası dolandırıldı. Aileleriyle birlikte milyonlarca emekçi yurttaş mağdur ediliyor. Esenyurt'ta yaşanan da iktidar, dönemin AKP’li Esenyurt Belediyesi, inşaat firması, arsa sahibi ekseninde tam anlamıyla bir soygundur. Dönemin AKP’li Esenyurt belediye başkanı bu projenin reklamını ve teşvikini bizzat kendi yaptı” dedi.

“DEVLET NEDEN BİZİ KORUMUYOR?”

Abdülmuttalip Çelik 2011’de belediyeye giderek Osmanlı İnşaat’a ait bir inşaattan ev almış fakat 12 yılın ardından hala evini teslim alamadığı için bugün basın açıklaması için adliyeye gelmiş. Çelik “İnşaat 12’nci katta zeminin 6 kata uygun olduğunu söyleyerek inşaata mühür koydular. Fakat bu sırada müteahhit belediyeyle anlaşarak 23 katlık proje üzerinden satış yaptı. Dairelerimizi alamadığımız için mahkemeye başvurdum, kazanmış olmama rağmen hala paramı geri alamadım. Paramı geri almak için paranın tamamını vermiş olmam gerekiyormuş aynı anda. Ben ödeyemem ki, böyle bir gücüm yok benim” dedi.

Fotoğraf: EvrenselFotoğraf: Evrensel