birgün

23° AZ BULUTLU

Eski bakan Şevket Kazan hayatını kaybetti

Adalet Eski Bakanı Şevket Kazan 86 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi

GÜNCEL 09.03.2020 22:29
Eski bakan Şevket Kazan hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski Adalet Bakanı Şevket Kazan hayatını kaybetti. Kazan Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında öldü.

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş haberi sosyal medya hesabından duyurdu.

Saadet Partisi'nden yapılan açıklamada, "Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Adalet Eski Bakanı Şevket Kazan hayatını kaybetmiştir. Cenaze namazı yarın Hacı Bayram Veli Camii'nde kılınıp ardından Cebeci Asri Mezarlığına defnedilecektir” ifadelerine yer verildi.

SİVAS KATLİAMI SANIKLARINI ZİYARET ETMİŞTİ

35 kişinin yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı sanıklarının avukatlığını yapmak isteyen ama milletvekili olduğu için talebi reddedilen ve mahkemeye cübbesiyle gelen Kazan, sanıkları da hapishanede ziyaret etmişti.

1996 yılında ölüm oruçları sürecinde Adalet Bakanı olan Şevket Kazan "Kantinten yemek stoklamışlar. Gizli gizli yiyorlar, numara yapıyorlar" sözleriyle hatırlanıyordu.

Şevket Kazan kimdir?

7 Aralık 1933 tarihinde Sakarya'da dünyaya geldi. 1971'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Aynı yıl Necmettin Erbakan'ın kurduğu Milli Nizam Partisi'ne katıldı.

1973'te Milli Selamet Partisi'nden Kocaeli milletvekili seçildi. Aynı yıl kurulan CHP-MSP hükûmetinde Adalet bakanı, Kasım 1976'da da I. Milliyetçi Cephe hükûmetinde Çalışma bakanı oldu.

1977'de Zonguldak'tan milletvekili adayı ve kısa süre sonraki yerel seçimlerde 1977'de de MSP'den İstanbul belediye başkan adayı olduysa da iki seçimi de kaybetti.

12 Eylül'den sonra 1 yıl süreyle tutuklu kalan Şevket Kazan, 1985 yılında beraat etti. 1991'de Refah Partisi'nden tekrar milletvekili seçilen Kazan, 1996'da kurulan Refahyol hükumetinde Adalet Bakanı oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol