İstanbul Emniyet Müdürü ile İçişleri Bakanı Soylu arasında 'sızıntı' tartışması yaşandığı haberlerinin ardından bir iddia da Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'dan geldi: "Saralların akrabası ilçe emniyet müdürüne 'Raporunu çekmezsen Süleyman'la ben konuşacağım' dedi."

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Uzun'dan Sarallar ve Soylu iddiaları

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, organize suç örgütü Saralların akrabasının kendilerine yönelik rapor hazırlayan ilçe emniyet müdürüne, "Raporunu çekmezsen Süleyman'la ben konuşacağım" dediğini iddia etti.

Uzun, T24 yazarı Tolga Şardan'ın "Sarallar soruşturmasının perde arkasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında yaşananlar" başlıklı yazısı üzerine, Halk TV'de yorumda bulundu. Uzun şunları söyledi:

"İsim kullanmadan bir şeyler anlatmak istiyorum. Peki Süleyman Soylu'ya daha önce ‘Benden habersiz İstanbul Emniyeti'ne emir vermeyeceksin, İstanbul Emniyeti'nin işine karışmayacaksın' diyen oldu mu? Bu bir soru işareti olarak elinizde bulunsun.

Şimdi konuyu biraz açayım ben... Peki 2017 veya 2018 yıllarında Bakırköy ilçesinde bu çek-senet tahsilatçıları, çeteleri insanları tehdit ederken İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Bey'e İl Emniyet Müdürü'ne bu konuyu rapor ediyor. 'Bizim ilçemizde böyle bir çeteleşme var' diyor. Buna karşı Organize Suçlar Şubesi bünyesinde bir çalışma başlatılsın diye. Ve daha sonra bu Sarallar'ın akrabası bir emekli emniyet müdürü bu ilçe emniyet müdürüne geliyor. 'Sen bizim akrabalar hakkında böyle bir rapor yazmışsın. Lütfen bu raporunu geri çek. Çekmezsen Süleyman'la ben konuşacağım. Seni görevden aldıracağım' diyor.

Sanırım 10-15 gün sonra bu ilçe emniyet müdürü görevden alınıp Spor Şubesi'ne veriliyor. Oradan da sanıyorum Turizm Şubesi'ne falan verildi.

Daha sonra o yetkili bu konu kendisine intikal ettiğinde Süleyman Bey'i çağırıyor. Başka bir yetkiliyi daha çağırıyor ve 'İstanbul Emniyeti'ne benden habersiz emir vermeyeceksin' diyor.

Peki konu ne? Çok net söylüyorum: Alaaddin Saral. Bugün itibarıyla 160 küsür kişi yakalanmış herhalde bu Saral çetesi falan. Fakat yakalanmayan bir kişi var o da Alaaddin Saral. Ben öyle duydum gerçek isminin de İlyas olduğunu söylüyorlar. Bilmiyorum doğru mu değil mi..."

NE OLMUŞTU?

Sarallar grubuna yönelik operasyon nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında 'sızıntı' gerilimi olduğu iddia edilmişti. T24 yazarı Tolga Şardan, şunları yazmıştı:

"İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu.

Soylu'nun eleştirisi üzerine Aktaş, "size her söylediğimizde sızıntı oldu" yanıtını verdi.

Görüşmenin gerçekleştiği oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş'ın sözlerine "sen ne demek istiyorsun?" diye çıkıştı. Ama Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti.

Yaşanan gerginlikle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarken Aktaş'la ilgili sert sözleri sarf etti."