birgün

10° AZ BULUTLU

Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan: Alman polisi aradı, “Suikast listesinde adınız var” dedi

Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan, Alman polisinin kendisini arayarak 'Suikast listesinde adınız var' uyarısı yaptığını duyurdu.

GÜNCEL 26.07.2021 08:58
Eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan: Alman polisi aradı, “Suikast listesinde adınız var” dedi
Abone Ol google-news

Avrupa'da yaşayan Türkiyeli muhalif gazeteci, sanatçı, yazar ve siyasetçilere yönelik infaz listeleri olduğu iddialarına bir yenisi daha eklendi. Almanya'da yaşayan Eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, polisin kendisini uyardığını açıkladı.

Kaplan sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Alman Polisi aradı suikast listesinde adınız var, Valla 40 yıldır adım var, yeni değil dedim..!"

Alman polisi, geçtiğimiz günlerde Köln kentine yaşayan Artı Gerçek ve Artı TV Genel Yayın Yönetmeni Celal Başlangıç'ı da can güvenliği konusunda uyarmıştı.

Başlangıç, "21 kişilik infaz listesindeki isimleri biliyorduk. Sonra 43 kişilik bir liste daha olduğu konusunda bir bilgi yayılmıştı ama bu listede yer alan isimler kimler bilinmiyordu. Evime gelen Alman polisleri bir üçüncü listeden bahsederek, yurt dışında yaşayan Erdoğan karşıtlarından oluşan 55 kişilik bir liste olduğunu ve adımın bu listede yer aldığını söyledi" demişti.

Öte yandan, Berlin'deki evinde 7 Temmuz'da evinin bahçesinde üç kişinin yumruklu ve bıçaklı saldırısına uğrayan BirGün yazarı gazeteci Erk Acarer de tehditlerin sürdüğünü açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol