birgün

18° AÇIK

DÜNYA 24.09.2021 12:58

Eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Puigdemont gözaltına alındı

Eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Carles Puigdemont, İspanya'nın tutuklama emriyle İtalya'da gözaltına alındı.

Eski Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Puigdemont gözaltına alındı

Ekim 2017'de Belçika'ya kaçan eski Katalonya Bölge Başkanı Carles Puigdemont, İtalya'ya bağlı Sardunya Adasındaki Alghero Havaalanında gözaltına alındı. Puigdemont'un avukatı Gonzalo Boye yaptığı açıklamada, müvekkilinin tutuklama emri kapsamında gözaltına alındığını söyledi.

Puigdemont'un bugün Sassari'deki mahkemeye çıkarılması ve serbest kalması ya da iadesiyle ilgili kararın çıkması bekleniyor. Ellerinde bayraklar ve pankartlar taşıyan Sardunyalı bağımsızlık yanlısı göstericiler, Puigdemont'un gözaltına alınmasına tepki olarak adliye binasının önünde toplandı. Sassari'deki hakimin iade kararı vermesi halinde bu kararın İtalya Adalet Bakanı tarafından onaylanması gerekiyor.

İHA'nın haberine göre İspanya hükümetinden gözaltına ilişkin yapılan açıklamada, "Puigdemont'un tutuklanması, mahkemelere hesap verme zorunluluğu bulunan herhangi bir AB vatandaşı için geçerli olan ve devam eden bir adli prosedürü içeriyor. Her vatandaş gibi adalete teslim olması gerekir" denildi. İtalyan makamları ve mahkemeleri tarafından alınan kararlara saygı duyulacağı vurgulandı.

DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMIŞTI

Katalonya'nın bağımsızlığı konusunda 2017 yılında referandum düzenleyen Puigdemont daha sonra tutuklanmamak için Belçika'ya kaçmıştı. Toplam 9 Katalan ayrılıkçı, 2017 referandumundaki rolleri nedeniyle 9 ila 13 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Ancak 2019'da Avrupa Parlamentosuna seçilen Puigdemont, dokunulmazlık elde etmişti. Ayrılıkçılar bu yılın Temmuz ayında affedildiler, ancak kaçan Puigdemont affedilmemişti.

Bu yılın Mart ayında Avrupa Parlamentosunda (AP) düzenlenen oturumda, Puigdemont ile AP milletvekili olan iki ayrılıkçı Katalan siyasetçi olan eski Katalonya Sağlık Bakanı Tori Comin ve eski Eğitim Bakanı Clara Ponsati'nin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde oylama yapılmış, 400'den fazla AP üyesi dokunulmazlıkların kaldırılması için "evet" oyu kullanmıştı. Böylece İspanya'ya iade edilebilmelerinin önü açılmıştı. İspanya'da Yüksek Mahkeme, Puigdemont hakkında ulusal çaptaki arama ve tutuklama kararını uluslararası boyuta düzeye çıkarmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol