birgün

22° PARÇALI BULUTLU

Eski Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal, holding yöneticisi oldu

Türkiye’nin eski Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Kazancı Holding Yönetim Kurulu başkan yardımcılığına getirildi.

GÜNCEL 11.08.2022 10:01
Eski Merkez Bankası başkanı Naci Ağbal, holding yöneticisi oldu Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Para politikası konusunda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ayrı düştüğü için Merkez Bankası’ndaki (MB) başkanlık görevinden bir geceyarısı kararnamesiyle alınan Naci Ağbal, Kazancı Holding Yönetim Kurulu başkan yardımcılığına getirildi.

Diken'in haberine göre; Ağbal, Kazancı Holding ve iştirakı Aksa Enerji Yönetim Kurulu başkan yardımcısı görevini üstlendi. Şirketin açıklamasına göre Ağbal aynı zamanda Kazancı Holding, Aksa Enerji ve Aksa Elektrik şirketlerinin icra kurullarında da aktif görev alacak.

Bu kapsamda Ağbal’ın Kazancı Holding globalleşme stratejileri ve mali işler başkanı olarak görev alacağı bildirildi.

SADECE 4,5 AY BAŞKANLIK YAPABİLMİŞTİ

8 Kasım 2020’de Murat Uysal’ın yerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Naci Ağbal, oldukça kısa bir süre bu pozisyonda kalabilmişti.

4,5 ay görev yapabilen ve 21 Mart 2020’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınan Ağbal,“Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil bugüne kadar uygun görerek atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin hakkında hayırlısını nasip eylesin” ifadelerini kullanmıştı.

Reuters haber ajansı, üst düzey hükümet ve Merkez Bankası (TCMB) kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Naci Ağbal'ın kovulmasında, Albayrak'ın bakanlığı döneminde 130 milyar dolarlık rezerv harcanmasıyla ilgili başlattığı incelemenin etkili olduğunu öne sürmüştü.

Naci Ağbal’ın yerine Merkez Bankası Başkanı olarak Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol