birgün

25° AÇIK

Eskişehir’de 1 Mayıs heyecanı başladı

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.04.2022 07:41
Eskişehir’de 1 Mayıs heyecanı başladı
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

1 Mayıs çalışmaları yurdun her yerinde devam ediyor. Emek ve meslek örgütleri, sendikalar, öğrenciler, siyasi partiler sokaklarda, çarşılarda yaptıkları duyurularla halkı alanlara davet ediyor.

Çalışmalar Eskişehir’de de hız kazandı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ortak basın açıklaması yaparak tüm toplumu 1 Mayıs’a çağırdı. Yapılan ortak basın açıklamasının ardından bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

Talepler ise şöyle:

• Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar tüm vergilerden muaf tutulmalıdır.

• Asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler artırılmalıdır. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilmeli, EYT’lilerin emeklilik hakları verilmelidir.

• Ücretlerin üzerindeki vergi yükü azaltılmalı, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi düzeni kurulmalıdır.

• Tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

• İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grevli toplu sözleşme hakkıdır. Sendikal hakların kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun