birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 10.09.2019 15:14

Eskişehir’de Milli Eğitim’den tarikat okulu dayatması

Eskişehir’de Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün üç köydeki 60 öğrenciyi Menzil tarikatının merkezlerinden olduğu ve tarikatın ileri gelenlerinin yaşadığı iddia edilen Buhara Köyü'ndeki yeni okula gitmeye zorlaması ilçede kriz yarattı. Veliler iki gündür çocuklarını okula göndermiyor

Eskişehir’de Milli Eğitim’den tarikat okulu dayatması

Dilek Yeğin

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Göktepe, Kaldırım ve Ahiler köylerindeki çocukların 15 yıldır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sağladığı servislerle Yakapınar Köyü’ndeki Yavuz Gülerce İlkokulu’na taşındığını belirten CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Müdürlük bu yıl ücretsiz taşıma için Buhara’daki okulu şart koşuyor. Aileler Menzil tarikatının önde gelenlerinin yaşadığı ileri sürülen Buhara’daki okula çocuklarını göndermek istemiyor, iki gündür boykot ediyorlar. Böyle bir zorlama kabul edilemez” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyyüp Mutlu’nun ailelere “Milyonlarca lira yatırım yaptık, çocuklarınızı nasıl göndermezsiniz? Buhara’ya göndermezseniz çocuklarınızı siz taşırsınız” dediğini ve çocukların okula gitmediği günler için ailelere günlük 15 TL ceza kesmeyi planladığını aktaran Çakırözer, ailelerin boykotta kararlı olduğunu belirtti.

TARİKAT KORKUSU MEŞRU

Çakırözer, ailelerin çocuklarını Buhara’ya göndermeleri durumunda Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi çocukların tarikatların eline düşeceğinden korktuğunu ifade etti. Bakanlık yetkililerinin talepleri dikkate almak zorunda olduğunu söyleyen Çakırözer, “Türkiye’de geçmişte yaşadıklarımıza, eğitimin şu andaki durumuna bakarsak ‘tarikat endişesi’ son derece meşrudur. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aileleri zorlamaktan vazgeçerek bu 60 çocuğun geçmiş yıllarda olduğu gibi istedikleri okullara taşınması için gerekenleri yapmalıdır” sözleriyle yetkililere tepki gösterdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol