Eskişehir'de şeker fabrikaları protestosu

29.03.2018 18:56 GÜNCEL

AKP'nin14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi için aldığı karar, Eskişehir’de CHP milletvekillerinin de katılımıyla protesto edildi.

14 şeker fabrikası hakkında hükümetin özelleştirme kararı almasının ardından, fabrikaların bulunduğu illerde özelleştirme karşıtı eylemler devam ediyor. Eskişehir’de yaklaşık 400 kişi, yağmura rağmen düzenledikleri yürüyüşle şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararına tepki gösterdi.

Eyleme Gezi Parkı eylemleri sırasında darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve beraberindeki milletvekili heyeti, siyasi parti başkanları ve kitle örgütü temsilcileri de katıldı.

Doktorlar Caddesi girişinde bir araya gelen özelleştirme Eskişehirliler, Şeker-İş Sendikası’nın İstasyon Caddesi’nde başlattığı imza kampanyası standına yürüdü. Yürüyüşte sık sık ‘Şeker vatandır, satılmaz’ sloganları atıldı.

İstasyon Caddesi girişindeki meydana kadar yürüyen kalabalık sık sık "Şeker vatandır, vatan satılamaz" sloganı attı. Yürüyüş sonunda kalabalığa hitaben konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'şeker ittifakı'nın kurulduğunu belirterek şöyle dedi:

"Bir aydan beri yollarda, illerde Türkiye'yi gezerek Türkiye'de şeker fabrikalarının satılmaması için mücadele ediyoruz. Şeker fabrikası çalışanları korkusuzca direnmeye devam ediyor. Şimdi Meclis'te konuşuluyor, birileri ittifak yapıyor. Gelecekleri için, 2019 için bir ittifak yapıyorlar. İttifakın ismi 'Cumhur İttifakı'. Şunu övünerek belirtmek istiyorum: O 'Cumhur İttifakı' değil, o ittifakın ismi korku ittifakı, koltuk ittifakı. Meydanlarda, gittiğimiz her yerde, ilk gittiğimiz fabrika Alpullu'dan son gittiğimiz Eskişehir Şeker Fabrikası'na kadar bir ittifak kuruldu. Bu ittifakta herkes var. Bu ittifakta sağcılar, solcular; siyasi görüş ayrımı yok bu ittifakta. Bu ittifakın amacı, şekeri kurtarmak. Bu ittifakın adı, 'şeker ittifakı', bu ittifakın adı ekmek ittifakı, bu ittifakın adı vatan ittifakı, vatan. Buna destek veren İYİ Parti, Saadet Partisi, ÖDP, Vatan Partisi'ne çok teşekkür ediyoruz. Şekeri savunmak, vatanı savunmaktır. Şekeri savunmak evlatlarımızı savunmaktır. Şeker fabrikalarının zarar ettiği yalan, külliyen yalan."