Niğde'de esnaf ziyaretlerinde bulunan CHP'li Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnafın yaşadığı sorunları dinledi. Yaşadıkları ekonomik krize dikkati çeken yurttaşlar, satış yapamadıklarını, iş bıraka noktasına geldiklerini söyledi. Kentte fırıncılık yapan Neşet Acer, "Sattığımız ürün miktarı yarı yarıya düştü. Maliyetler çok arttı. Millet, boğazından kesmeye başladı" dedi.

Esnaf iş bırakma noktasına geldi: "Vatandaş boğazından kısmaya başladı"

Niğdeli esnaflar ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e aktardı. Kentte fırıncılık yapan Neşet Acer, "Bırakma noktasına geldik. Sattığımız ürün miktarı yarı yarıya düştü. Maliyetler çok arttı. Millet, boğazından kesmeye başladı. Geleceği hiç iyi görmüyorum. Böyle devam ederse aç kalacağız" dedi.

Gürer, Niğde’nin Altunhisar ilçesinde pazar yerini ve esnafı ziyaret etti, esnafın sorun ve taleplerini dinledi.

Yaşadıkları sorunları Gürer’e anlatan Niğdeli fırıncı Neşet Acer, satışların düştüğüne dikkat çekti. "Vatandaş boğazından kısmaya başladı" ifadelerini kullnanan Acer, "Biz bu işi bırakma noktasına geldik. Çünkü sattığımız ürün miktarı yarı yarıya düştü. Geleceği hiç iyi görmüyorum" dedi.

Fırıncı Acer, yaşadıkları sorunları CHP'li Gürer’e aktardıFırıncı Acer, yaşadıkları sorunları CHP'li Gürer’e aktardı

'MİLLET BOĞAZINDAN KISMAYA BAŞLADI'

Acer, şöyle konuştu: "Geçen yıl 200 gramı 1,5 lira olan somun ekmek 3 buçuk liraya, 4 lira olan 400 gram pide ise 7 liraya çıktı. Fiyatlar arttığı için satışlar düştü. Fiyatlar artmasına rağmen maliyet artışları nedeniyle fırıncı esnafı olarak biz kar edemiyoruz. Geçen yıl 150 liraya aldığımız un serbest piyasada 650 liraya, TMO’da ise 480 liraya satılıyor. Vatandaş boğazından kısmaya başladı. Alım düştüğü için üretim de düştü. Gelir daraldı, gider arttı. Biz bu işi bırakma noktasına geldik. Çünkü sattığımız ürün miktarı yarı yarıya düştü. Maliyetler çok arttı. Millet boğazından kısmaya başladı. Geleceği hiç iyi görmüyorum. Böyle devam ederse aç kalacağız."

'SATTIĞIMIZIN YERİNE YENİSİNİ ALAMAZ DURUMA GELDİK'

Ayakkabı satışı yapan bir pazarcı da 25 liraya aldıkları ürünü 30 liraya satmaya çalıştıklarını, aynı ürünü bir hafta sonra 25 liraya alamadıklarını belirterek, “Sattığımızın yerine yenisini alamaz duruma geldik” dedi. Gürer’in “Vatandaş alabiliyor mu?” sorusuna “Çok zorlanıyor. Mecbur yani almak zorunda. Yalınayak gezecek hali yok” yanıtını verdi.

Bir diğer pazarcı esnafı ise beş pazara gittiğini ve her pazarda durumun aynı olduğunu belirterek “Sattığım malı yerine koyamadığım oluyor. Siftah etmeden gidiyorum. Akaryakıt parasını cepten veriyorum. Borcu borçla döndürmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

ANKA