birgün

13° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 15.09.2017 12:00

‘EU blackmails Turkey over membership bid’ tells minister Çelik to FT

‘EU blackmails Turkey over membership bid’ tells minister Çelik to FT

In an interview held on Thursday (September 14) with Financial Times’ Tony Blair, Turkey’s minister responsible for EU relations, Ömer Çelik, accused EU of ‘blackmailing Turkey over its membership bid’.

Saying Brussels has not kept its promises to Turkey regarding the deal on refugee crisis, Çelik said: “Using the EU negotiating process as a way to blackmail Turkey is weakening and discrediting the EU institutions,” as Blair reported.

While criticizing the EU states, minister Çelik praised UK as ‘a real ally and a role model’ and added that other states’ aim has been to ‘find tools to blackmail Turkey’.

Source: https://www.birgun.net/haber-detay/celik-ab-uyelik-muzakereleri-cercevesinde-santaj-uyguluyor-179580.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol