Avrupa Merkez Bankası'nın Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, tüketicilerin gelecek yıl için Euro Bölgesi enflasyon beklentileri Mayıs’ta Mart 2022'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Euro Bölgesi'ndeki tüketicilerin 12 ay için enflasyon beklentisi yüzde 4,1'den yüzde 3,9'a düştü.

Kaynak: AA
Euro Bölgesi enflasyon beklentileri 14 ayın dibinde
Fotoğraf: Depophotos

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, tüketicilerin gelecek yıl için Euro Bölgesi enflasyon beklentileri mayısta Mart 2022'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ECB, mayıs ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Euro Bölgesi'ndeki tüketicilerin 12 ay için ortalama enflasyon beklentisi yüzde 4,1'den yüzde 3,9'a indi. Böylece tüketicilerin Euro Bölgesi enflasyonu, beklentisi mayısta Mart 2022'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Tüketicilerin gelecek 3 yıl için enflasyon beklentisi ise yüzde 2,5'ta sabit kaldı. ECB, orta vadede yüzde 2 enflasyon hedefliyor.

İŞSİZLİK ORANI İÇİN YÜZDE 11 BEKLENTİSİ

Bölgedeki tüketicilerin ekonomik büyümeye ilişkin beklentilerinin bir önceki aya göre daha iyimser olması dikkati çekerken, nisanda eksi yüzde 0,8 olan tüketicilerin gelecek 12 aya ilişkin ekonomik büyüme beklentisi mayısta eksi yüzde 0,7'ye çıktı.

Tüketiciler, gelecek 12 ayda işsizliğin ortalama yüzde 11 olmasını bekliyor. Bu oran, nisanda yüzde 11,2 olarak öngörülmüştü.

ECB'nin Tüketici Beklentileri Anketi, aylık olarak yayınlanıyor. Anket, Euro Bölgesi GSYH'sinin yaklaşık yüzde 85'ini temsil eden Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Belçika'dan yaklaşık 14 bin kişiyle görüşülerek yapılıyor.

Enflasyon beklentileri, ECB'nin para politikasında önemli bir rol oynuyor. ECB'nin faiz artırımları konusunda ne kadar ileri ve hangi hızda gideceği enflasyonun görünümünü belirleyecek.

ECB'nin ekonomide resesyon beklentisine karşın Temmuz 2022'den beri faiz oranlarını toplam 400 baz puan artırarak en hızlı sıkılaştırma adımını atmış olması dikkati çekmişti.

Öte yandan, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Euro Bölgesi'nde mayısta yüzde 6,1 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 5,5 seviyesinde belirlendi.