birgün

27° AZ BULUTLU

KADIN 08.07.2020 16:47

Evli olduğu kadını, bebeğini ve üvey kızını bıçaklayan erkek hakim karşısında

Avcılar'da evli olduğu Emine Çakmaktaş'ı, bebeğini ve üvey kızını bıçaklayan Mehmet Çakmaktaş isimli erkek hakim karşısına çıktı. Mahkeme, tutukluluk halinin devamına ve akıl sağlığının yerinde olup olmadığının anlaşılması için Adli Tıp Kurumu'na müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi

Evli olduğu kadını, bebeğini ve üvey kızını bıçaklayan erkek hakim karşısında

Avcılar'da 21 Ocak 2020 tarihinde boşanma aşamasında olduğu Emine Çakmaktaş'ı, kızı Özge Gökbayrak'ı ve 40 günlük bebeği Elisa'yı bıçaklayarak yaraladığı suçlamasıyla hakkında 35 yıla kadar hapis cezasıyla dava açılan tutuklu sanık Mehmet Çakmaktaş bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Müşteki Özge Gökbayrak, duruşmada Elisa bebeğin olay anında giydiği kanlı tulumu mahkeme başkanına göstererek "Adalet istiyorum" dedi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Çakmaktaş getirildi. Duruşma salonunda müştekiler Emine Çakmaktaş, Özge Gökbayrak ve avukatları Ela Ava ile Ebru Yıldırım hazır bulundu. Duruşmada sanık avukatı da yer aldı.

Tutuklu sanık Çakmaktaş savunmasında üvey kızı ile birlikte yemek yediğini ifade ederek “Rahmetli babamın fotoğrafını yerde gördüm. Üvey kızım fotoğrafın düştüğünü söyledi, sonra resmi kaldırmak için gidip televizyonun önüne sert bir şekilde attı. Ben de üzülerek yemeği yarım bıraktım. Balkona çıkıp hava aldım" diyerek öldürme kastı olmadığını, meyve bıçağının 'çarptığını' iddia etti ve adli kontrol şartıyla tahliyesini talep etti.

"7-8 YERİMDEN BIÇAKLANDIM"

Duruşmada söz alan Emine Çakmaktaş, “Fotoğraf düşünce kızıma bağırmaya başladı, mutfakta da alkol alıyordu. Evden dışarı çıkıp geri geldiğinde alkol almaya devam etti. Sanık zaten her gün içtiği için bilinci yerindeydi. Fotoğraf ile ilgili bana ve kızıma küfür etti. Ben o sırada çocuğumu emziriyordum, sanık yanımıza gelip önce Özge'yi darp etti. Kızım sanığın bıçak aradığını söyledi. Çocuklarla birlikte evden çıkmak istediğimde, sanık bıçakla gelip önce bana saldırdı. 7-8 yerimden bıçaklandım. Kızım çok derinden yaralandı, bebek de dizinden yaralandı" şeklinde beyanda bulundu. Çakmaktaş, mahkeme başkanında kolundaki yara izlerini göstererek “Bu yaralar meyve bıçağıyla olamaz Hakime Hanım" dedi.

"YÜZÜ GÖZLERİMİN ÖNÜNDEN GİTMİYOR"

Üst komşusundan yardım istediğini ifade eden Emine Çakmaktaş, komşularının yardıma geldiğini, sanığın Özge Gökbayrak'a saldırırken etkisiz hale getirildiğini söyledi. Sanığın daha önce de kendisini sürekli aşağıladığını belirten Çakmaktaş “Daha önce beni kemerle dövmüştü. E-5 yolunda beni arabadan atmaya çalışmıştı. Çocuklarıma bir şey yapacak diye korkup şikayetçi olamadım. Beni döverken ki yüzü gözlerimin önünden gitmiyor" dedi.

"MUTFAĞA GİDİP KURBAN BIÇAĞINI ALDI"

DHA'da yer alan habere göre müşteki Özge Gökbayrak ise sanığın fotoğrafın kendiliğinden yere düşmesi sonrası sinirlendiğini, kendisinin bu sinirlenmeye anlam veremediğini ifade etti. Gökbayrak olay anıyla ilgili şunları söyledi: “Kısa bir süre dışarı çıkıp geri döndüğü sırada annem bebeği emziriyordu. Ben sanığı sakinleştirmeye çalıştım, Bize akıl almaz küfürler etti, tokat attı ve boğazımı sıktı. Annemi yakalayıp boğazını nefes alamayacak şekilde sıktı. Ben annemin yardım çağırması için sanığa savurdum, o sırada mutfağa gidip kurban bıçağını aldı ve salonun camını kırdı" şeklinde konuştu.

evli-oldugu-kadini-bebegini-ve-uvey-kizini-bicaklayan-erkek-hakim-karsisinda-754321-1.

"BEBEĞİ NE TARAFA ÇEKSEM O TARAFTAN SALDIRIYORDU"

Bebeği kucağına alıp dışarı kaçtığını aktaran Gökbayrak, “Merdivenden 3-4 basamak inmiştim ki annemi yakalamış, bıçaklıyordu. Benim bir taraftan annem ölüyordu, bir taraftan da bebeği korumaya çalışıyordum. Bebek kucağımdayken bana da saldırdı. Bebeği korumak için bebeği ne tarafa çeksem o taraftan saldırıyordu. Öldürmek için vücudumuzun üst bölgelerine bıçak darbesi vurdu" dedi.

Gökbayrak, duruşma salonuna getirdiği Elisa bebeğin kanlı tulumunu mahkeme heyetine göstererek “40 günlük bebeğin mavi gözlerinde ölüm korkusu gördüm. Adalet istiyorum. En ağır şekilde ceza almasını istiyorum" ifadelerini kullandı. Komşularının yardımıyla sanığın elinden kurtulduğunu dile getiren Gökbayrak, annesinin yeni doğum yaptığı sıralarda sanığın kendisini taciz ettiğini de söyledi.

SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının anlaşılması için rapor alınmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının anlaşılması için Adli Tıp Kurumu'na müzekkere yazılmasına karar verdi. Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanık Mehmet Çakmaktaş hakkında “Eşi kasten bıçakla öldürmeye teşebbüs" ve “Kasten bıçakla öldürmeye teşebbüs" suçlarından toplamda 22 yıldan 35 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız