birgün

22° AZ BULUTLU

Evrim Ağacı’ndan BirGün okurlarına Merhaba!

YAŞAM 25.02.2015 00:00
Evrim Ağacı’ndan BirGün okurlarına Merhaba!
Abone Ol google-news

BirGün Gazetesi’yle tamamen gönüllülük esası çerçevesinde güçlerimizi birleştiriyoruz ve bugünden itibaren, gazetenin bilim içeriklerini hazırlayacağız. Her Çarşamba buluşmak üzere...

ÇAĞRI MERT BAKIRCI

Merhaba BirGün! Biz, Evrim Ağacı’yız. 5 Kasım 2010’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji ve Genetik Topluluğu (ODTÜ BİYOGEN) bünyesinde kurulmuş olan bir öğrenci grubuyuz. Geride bıraktığımız yıllarda Türkiye’de modern bilimin yayılması için çok fazla emek sarf ettik. Bunları, karşılıksız olarak, tamamen gönüllü bir hizmet olarak yaptık ve yapmayı da sürdürüyoruz. Şu anda 400 bin kişiye yakın bir okur kitlesine sahip olan kocaman bir aile olarak bugüne kadar 1 adet kitap ve 450 civarında popüler bilim makalesi yayınladık, 7 binden fazla bilgi paylaşımı, yüzlerce bilimsel haber ve video çevirisi, derlemesi ve seslendirmesi yaptık. Şimdiyse, BirGün ailesi ile güçlerimizi birleştiriyoruz!

BİLİM HALK İÇİN OLMALI

Üzülerek söylemeliyiz ki, bugüne kadar Türkiye’ye modern bilim, kitlesel ölçekte pek de uğramadı. Bilim dergileri, kitapları, televizyon programları elbette oldu olmasına; ancak bunların hiçbiri bilimi halk için vazgeçilmez hale getirme amacı gütmüyordu. Neredeyse her biri, halka bilimi aşılama becerisi ve istekliliğinden yoksundu. Bunların ezici bir çoğunluğu halkın bilgi seviyesinden, algısından ve ilgisinden kopuktu.

Bilimle ne yazık ki hiçbir zaman yakın temasa geçmemiş, zihinlerimize çoğu zaman sadece “teknolojik ürünler” temelinde bir bilim algısı yerleştirildiği bir toplumda gerçek, modern bilimi öğretmek çok zor bir iş, bunu biliyoruz. Ancak Türkiye’nin dört bir yanından okurlarla her gün birebir etkileşime geçen, çok sayıda üniversitede halka açık bilim etkinlikleri vermiş bir ekip olarak, halkımızın içinde yanıp tutuşmakta olan bilim merakını, öğrenme sevdasını birinci elden biliyoruz. Ne yazık ki sayısız nedenle bu merak toplumumuzda öylesine bastırılmış ki, şu anda bu satırları okurken “Gerçekten bende böyle bir merak var mı?” diye kendinizi sorguluyor olabilirsiniz (ki bu her şeyin başladığı sorudur). Gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, var! Bizzat görmemiş olsak, bilimle kısacık bile olsa bir temas sonrasında halkımızın gözlerinde beliren heyecanı ve ışığı doğrudan deneyimlememiş olsak, muhtemelen biz de inanmazdık. Ancak bunu bir kere gördükten sonra, bu eksiği kapatmak ve halkımızın bilim merakına cevap olmak için elimizden geleni ardımıza koymak, insanlık suçu olacaktır. Biz bu suçu işlemek istemiyoruz. Bu nedenle Evrim Ağacı’nı kurduk, bu nedenle bugüne kadar yaptığımız her etkinliği, her uğraşı gönüllü olarak, karşılık beklemeksizin yaptık. Şimdi de, tam olarak bu nedenle BirGün Gazetesi’yle tamamen gönüllülük esası çerçevesinde güçlerimizi birleştiriyoruz ve bugünden itibaren, gazetenin bilim içeriklerini hazırlayacağız.

SÖZDE BİLİM OLMAYACAK

Bu içerikler alışık olduğunuzdan birazcık farklı olacak. Çünkü biz sizlere, gazetenin sırf 1 sayfasını doldurmak için öylesine hazırlanmış sözde “bilim haberleri” vermeyeceğiz. “Şu oldu, bu bulundu” gibi haberlerden büyük oranda kaçınarak evrim, biyoloji, fizik, astronomi, kozmoloji, kimya, jeoloji, arkeoloji ve belki adını bile duymadığınız, şu anda burada sıralayamayacağımız daha nice bilim dalıyla ilgili temel bilgilerin yer aldığı yazılar kaleme alacağız. Hazırlayacağımız güncel bilim haberlerinin yanı sıra, her sayıda bilgi paketleri halinde, halkımıza bilimi sevdirecek, modern bilimin gerçeklerini tanıtacak, diğerlerinin yazmaktan ve hatta söz etmekten korkarak köşe bucak saklandıklarını açıkça anlatacak ve Türkiye’nin aydınlanma mücadelesine bir nebze de olsa katkı sağlamaya çalışacağız.

Neden mi?

Bilim halkındır, insanlığındır, herkesindir de ondan!

Her Çarşamba, BirGün Gazetesi’nin Evrim Ağacı sayfasında buluşmak üzere...

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol