birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN KİTAP 07.04.2020 12:27

'Evrim: Çok Kısa Bir Başlangıç' Türkçeye çevrildi

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin dünyaca ünlü dizisi 'Very Short Introductions'tan çıkan 'Evrim' kitabını Türkçeye kazandırdı.

'Evrim: Çok Kısa Bir Başlangıç' Türkçeye çevrildi

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yayınevi, Oxford Üniversitesi Yayınevi’nin dünyaca ünlü 'Very Short Introductions' dizisinden çıkan 'Evrim' adlı kitabı Türkçe olarak okurlarla buluşturdu. Popülasyon genetiğinin yaşayan en önemli teorisyenlerinden Brian ve Deborah Charlesworth’un yazdığı kitap, Cenk Özdağ tarafından Türkçeye çevrildi. Evrimsel biyoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy ise kitabın Türkçe baskısına özel bir önsöz kaleme aldı.

GEÇMİŞTEN BUGÜNEevrim-cok-kisa-bir-baslangic-turkceye-cevrildi-712394-1. UZANAN BİRİKİM

Kitapta, Charles Darwin ve Alfred Russel Wallace'ın yaşamın kökenine ve çeşitliliğine dair 150 yılı aşkın bir süre önce yayınladıkları çalışmalarından, bugünün moleküler düzeyde evrim çalışmalarına uzanan bilgi birikimine yer veriliyor. Evrim'de, türlerin oluşumu ve ayrışması, adaptasyon, mutasyon, doğal seçilim, uyum gücü gibi evrimsel biyolojinin temel kavramlarının büyük resim için ne anlama geldiği, keskin ve düşündürücü bir bakış açısıyla ele alınıyor. Ayrıca antibiyotik ve antiviral ilaçlara direnç gibi günümüz tıbbının karşı karşıya olduğu kimi meseleler de evrimsel biyolojinin perspektifinden anlaşılır bir biçimde açıklanıyor. (DHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız