birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.11.2019 09:13

EYT’lilerden Erdoğan’a tepki: Biz hakkımız olanı istiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT açıklamasına tepki gösteren EYT SYDD Başkanı Özüpak, “Biz hakkımız olanı istiyoruz. Yanlış algı oluşturmaktan artık vazgeçin” dedi

EYT’lilerden Erdoğan’a tepki: Biz hakkımız olanı istiyoruz

BURCU CANSU

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı” şeklindeki açıklamasına EYT’li yurttaşlardan tepki yağıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Erdoğan bilmelidir ki, İskandinav ülkeleri refah düzeyinin en yüksek olduğu ülkeler. Ayrıca bizler hakkımız olanı istiyoruz, bütçede yük oluşturacağımıza ilişkin yanlış algı yaratmaktan vazgeçilmelidir” dedi.

Erdoğan, uzun süredir tartışma konusu olan EYT’lilerle ilgili önceki gün yaptığı açıklamada, “İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle işsizliğe öncü olacak. Beni bu yola asla teşvik etmeyin” ifadelerini kullanmıştı. EYT SYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi.

BirGün’e konuşan Özüpak, “Biz ne bütçeye yük ne de erken emeklilik isteyenleriz. Biz hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımızı alana kadar da mücadele edeceğiz” dedi.

KENDİ HARCAMALARINDAN FERAGAT ETSİNLER

Erdoğan’ın iddia ettiğinin aksine İskandinav ülkelerinin refah içerisinde yaşadığını belirten Özüpak, şunları söyledi:

“Erdoğan, seçimi kaybetse dahi EYT’lilere hakkının verilmemesi noktasında ısrarcı olduğunu ifade etti. EYT’li 5 milyon 400 bin kişinin bütçede yük oluşturacağına ilişkin yanlış bir algı yaratılıyor. Biz lütuf istemiyoruz ki, biz hakkımızı istiyoruz. Bizlerin emeklilik maaşımızdan feragat etmemizi isteyenler, önce kendi harcamalarından feragat etsinler. Bizlerle ilgili çok fazla yanlış algı yaratılıyor. Çift dikiş yapacağımız iddia ediliyor, bizler henüz hakkımız olan bir maaşı alamamışken hangi ikinci dikişten bahsediliyor?”

Haklarını alana kadar mücadele edeceklerinin altını çizen Özüpak, “Defalarca alanlara çıktık, eylemler yaptık. Gerekirse yine yaparız” diye konuştu.
Öte yandan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, dün yaptığı açıklamada, “EYT’liler hiç meraklanmasın, onların sorunlarını çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız