CHP'li İzmit Belediyesi'nden emekli olan belediye personellerinin tazminatlarının ödenmesi için yapılmak istenen arazi satışı AKP ve MHP’li üyelerin itirazı üzerine onaylanmadı. İşçiler, "Siyasi rant uğruna bizi mağdur ediyorlar. Sonuçta olan bizlere oluyor. Bizim sorunumuzun bir an evvel çözülmesi gerek" diyor.

EYT'lilerin tazminatları AKP ve MHP’ye takıldı: Siyasi rant uğruna bizi mağdur ediyorlar

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasalaşmasının ardından CHP’li İzmit Belediyesi bünyesinde çalışan 106 personel de emekli olmak üzere dilekçelerini verdi. Aradan geçen süre içerisinde işçilerin tazminatları ise ödenmedi.

Belediye yönetimi işçilerin alacaklarının ödenmesi için arazi satışını Meclis toplantısında gündeme getirdi. Meclis çoğunluğunu oluşturan AKP ve MHP’li meclis üyeleri ise arazi satışını ret oyu kullanarak engelledi.

"SORUNUMUZ BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ"

Evrensel’den Gözde Meydan’a konuşan emekli bir belediye işçisi, "Biz EYT için başvuru yaptığımızda belediye ödemeleri yapmak için kredi başvurusu yapacağını, çıkmazsa taksitler halinde yapacağını söylemişti. Kredi çıkmadı, 'arsa satışı yapıp vereceğiz' dediler, buna da AKP’li meclis üyeleri engel oluyor. Daha önce arsa satışlarına onay verdik bu paraları ne yaptınız diye soruyor. Siyasi rant uğruna bizi mağdur ediyorlar. Sonuçta olan bizlere oluyor. Bizim sorunumuzun bir an evvel çözülmesi gerek" dedi.

Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran AKP'li üyelerle de görüştüklerini ifade eden işçi, "Biz görüştüğümüzde onay vereceğiz, mağduriyetiniz giderilecek dediler ama son yapılan meclis toplantısında da onay vermediler. Bu işin bir an önce çözülmesi gerek. Biz çıkarken 1 kuruş almadan çıktık. 7 bin 500 lira emekli maaşı alıyorum, hâlâ çalışmak zorundayım. Çocuklarımı okutuyorum" diye konuştu.

BAŞKAN KAPLAN: PERSONELLERİMİZE ÖDEMEMİZ GEREKEN TUTAR 45 MİLYON

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise "Hem belediyemizin hem de işçilerimizin mağdur olduğu bir süreç yaşıyoruz. Mevcut iktidar zaten EYT düzenlemesini yıllarca bekletip insanları mağdur etti. En sonunda EYT’lilerin uzun yıllardır sürdürdüğü mücadelenin hem de seçimin onlarda yarattığı hırpalanmanın bir sonucu olarak bu yasal düzenlemeyi yapmak zorunda kaldılar. Yasal düzenleme yaptılar ama hiçbir belediyenin bütçe planında olmayan bir kalem açığa çıktı, merkezi bütçeden belediyelere buna uygun bir pay da ayırmadılar. EYT yasasından yararlanmak istiyorum diyen personellerimize ödememiz gereken tutar 45 milyon lirayı buluyor" ifadelerini kullandı.

Başvurularda yaşanan yoğunluk nedeniyle hâlâ emeklilik maaşı bağlanmayan EYT’lilerin olduğunu söyleyen Hürriyet, "Bizim işçilerimiz içinde de bu durumda olanlar var. Buradan tazminatını alamadı, maaşı bağlanmadı. Bu insanlar kredi ödüyor, ev geçindiriyor, çocuk okutuyor. Malum ülkenin ekonomik koşulları nedeniyle her geçen gün paraları da eriyor. Söz konusu olan bu insanların emeği" diye konuştu.

İşçilerin tazminatlarını ödemek için her türlü yolu deneyeceklerini ama burada hükümetin sorumluluğunun da görülmesi gerektiğini vurgulayan Hürriyet şunları söyledi: "İsteseler çok rahatlıkla çözebilirler ama hâlâ maaş bağlamadıkları insanlar var. Merkezi bütçeden pay ayırmaları gerekirdi, yapmadılar. Bu konuda belediyelere kredi kolaylığı sağlanması için bankalara yazılı talimat verebilirlerdi, yapmadılar. Bizim bütçemiz bu tazminatları tek seferde ödemeye yetmiyor, kredi çekmek için başvuruda bulunuyoruz, bankalar kredi vermiyor. Çok açık ki burada bir çifte standartta var. Bu süre zarfında AKP’li Körfez Belediyesi 50 milyonluk kredi çekti, Gebze Belediyesinde 352 milyonluk ek bütçe geçiriliyor. Bizim ise kredi taleplerimiz karşılık bulmuyor, arazi satış talebimiz reddediliyor. İşçinin emeği üzerinden demagoji yapıyorlar, belediye borcunu ödeyemesin, hatta maaşları bile ödeyemesin, projelerini yapamasın diye bir dertleri var. EYT’liler, işçiler umurunda değil. Sonuç olarak biz bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız, bu bizim sorumluluğumuzda."