birgün

5° AÇIK

Ezidi kadın Ankara'daki IŞİD'linin evinden 8 bin dolar verilerek kurtarıldı

Ankara’nın Kazan ilçesine bağlı Saray Mahallesi’nde yaklaşık üç yıldır bir IŞİD’liye ait evde tutulan 23 yaşındaki Ezidi Rojda, Kanada’da bulunan akrabalarının örgüt militanına sekiz bin dolar vermesiyle kurtarıldı. Genç kadın, kendisi gibi IŞİD’den kurtarılan kız kardeşinin de yaşadığı bir Avrupa ülkesine ulaştırıldı.

GÜNCEL 07.04.2022 14:31
Ezidi kadın Ankara'daki IŞİD'linin evinden 8 bin dolar verilerek kurtarıldı
Abone Ol google-news

Ankara'da Ezidi bir kadın Suriyeli bir IŞİD'linin evinden para ödenerek kurtarıldı. Saray Mahallesi’nde yaklaşık üç yıldır bir IŞİD’liye ait evde tutulan 23 yaşındaki Rojda, Kanada’da bulunan akrabalarının örgüt militanına sekiz bin dolar vermesiyle kurtarıldı. Rojda, ailesinin belirlediği kişiler tarafından teslim alınarak kendisi gibi IŞİD’den kurtarılan kız kardeşinin de yaşadığı bir Avrupa ülkesine ulaştırıldı. Rojda’nın sağlığı yolculuk yapmasını zorlaştıracağı gerekçesiyle güvenli bir yerde geçici bir tedavi uygulandı.

Kısa Dalga'dan Hale Gönültaş'a konuşan Ezidi kadın, geçtiğimiz günlerde IŞİD’den kurtarılan kız kardeşinin de yaşadığı bir Avrupa ülkesine ulaştırıldı ve tedavi altına alındı.

Gönültaş, Rojda'nın yaşadıklarını şöyle aktardı:

"IŞİD’in 2014 Irak’ta Şengal katliamı sırasında köyleri basıldığında annesi ve üç kız kardeşi ile birlikte Rojda İki seneye yakın süre boyunca Musul ardından Suriye’nin Rakka kentinde çok sayıda IŞİD’li tarafından alınır, satılır. Tüm bu süreçte tecavüzün yanı sıra IŞİD’li kadınlar tarafından da fiziksel şiddete uğrar.

Suriyeli bir IŞİD militanı tarafından Türkiye'ye getirilen Rojda İdlib’te son olarak Türkiyeli bir IŞİD’liye 200 dolar karşılığında satılır.

Rojda tedavi merkezindeyken Türkiyeli IŞİD’li, genç kadını Suriyeli bir IŞİD’liye satar. Rojda, tedavi merkezinden çıktıktan sonra da Suriyeli IŞİD’linin evine götürülür. Burada ev, temizlik ve diğer ağır işlerde çalıştırılır. IŞİD’li eşi ve çocukları ile kaçak yollarla Türkiye sınırını geçmeye karar verdiğinde Rojda’yı da yanlarına alır.

GAZİANTEP İL GÖÇ İDARESİ’NDEN KİMLİK ALINIR

Sınırı kaçak yolla geçerler. Bir süre Gaziantep’in bir ilçesinde kalırlar. Suriyeli IŞİD’linin Gaziantep İl Göç İdaresi’ne eş ve üç çocuğu için yaptığı geçici koruma başvurusu kabul edilir, kimlikleri çıkar. Rojda’nın da fotoğrafı çekilir ve Gaziantep’te para karşılığı sahte bir "geçici koruma belgesi" hazırlattırılır. Kimlikler tamamlandıktan sonra Rojda’yla birlikte özel bir araçla Ankara’ya gelir ve Suriyelinin Kazan ilçesi Saray Mahallesi’nde yaşayan akrabalarının yanına yerleşirler.

KENDİSİ GİBİ IŞİD'LİLERDEN KURTARILAN KIZ KARDEŞİNİN YANINA GÖNDERİLDİ

Kanada’daki Ezidiler, Avrupa’daki Ezidi akrabaları ile onlarında Avrupa’ya ulaştırılmasında, IŞİD’in elindeki Ezidi kadın ve çocukların satın alınmalarında etkin rol olan uluslararası insani yardım kuruluşları ile temasa geçer. Üç gün içerisinde planlama tamamlanır. Rojda’nın Türkiye’den çıkarılması için Ankara’daki bazı isimler ile temas kurulur. Ankara’daki güvenli kişiler, Suriyeli IŞİD’linin irtibatcıları ile temas kurar. Rojda bir gece yarısı Ankara’nın yalıtılmış mahallerinden birinde alıcılara teslim edilir. Rojda’nın sağlık durumunun iyi olmaması nedeniyle bir gün ve bir gece güvenli bir yerde ilaç, serum tedavisi uygulanır. Geçici önlemlerle sağlık durumu güçlendirilir. Rojda birkaç gün önce yine uluslararası insani yardım kuruluşlarının çabası ile IŞİD’lilerden kurtarılan ve halen rehabilitasyon gören kız kardeşinin bulunduğu ülkeye ulaştırıldı."

Gönültaş, Ezidi kadının güvenliği nedeniyle Rojda müstehar isminin kullanıldığını kaydetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol