birgün

20° AÇIK

DÜNYA 06.09.2020 13:11

Facebook, canlı ölüm yayınını engelledi

Sosyal medya platformu Facebook, ölümünü canlı yayınlamak isteyen Fransalı adama izin vermedi.

Facebook, canlı ölüm yayınını engelledi

Facebook, Fransa'da tedavi edilemez bir hastalığa yakalanan ve ölümünü yayınlamayı planlayan bir adamın canlı yayınını engelledi. 57 yaşındaki Alain Cocq, atardamarlarının birbirine yapışmasına neden olan tıbbi bir rahatsızlığa sahip. Cocq, durumunu Fransa'nın ölme hakkı yasasında değişiklik yapmaya çalışmak için kullandı ve ölümünü Facebook'ta canlı yayınlayacağını duyurdu.

Agence France-Press'in haberine göre; Facebook sözcüsü Emily Cain Cumartesi günü The Verge'e yazdığı bir e-postada, "Kalplerimiz Alain Cocq ve bu üzücü durumdan etkilenenlerle atıyor" dedi.

Cain, "Uzmanların rehberliğine dayanarak, bu karmaşık ve zor konuya dikkat çekme kararına saygı duyarken, intihar teşebbüslerinin tasvirine izin vermediğimiz için Alain'in canlı yayında kalmasını önlemek için adımlar attık" ifadelerini kullandı.

Fransa'da ötanazi yasal mı?

CNN'in bildirdiğine göre Cocq, Temmuz ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a "aktif tıbbi yardım" kullanarak "haysiyetle ölmesine" izin verilmesini isteyen bir mektup yazdı. Cocq, aklı başında olduğunu ancak "acı çektiğini ve sakat kaldığını" yazdı.

Macron, Cocq'un "olağanüstü iradesine" hayran olduğunu ancak Cocq'un isteğini yerine getiremeyeceğini yazdı.

Fransa'da ötenazi yasa dışı ve Fransız yasaları, belirli durumlar haricinde bir hastayı ölümüne kadar bilinçsiz hale getiren derin sedasyonu yasaklıyor.

Bununla birlikte, CNN'e göre Fransa vatandaşları tıbbi tedaviyi durdurmaya karar verebiliyor ve Fransa yasalarında insanları intihar suçundan kovuşturma hükmü yok.

Agence France-Press'e göre Cocq, Facebook'un girişimini engellediğini öğrendikten sonra canlı yayın videosunu yayınlamanın başka bir yolunu arayacağını söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız