birgün

7° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 06.09.2020 13:11

Facebook, canlı ölüm yayınını engelledi

Sosyal medya platformu Facebook, ölümünü canlı yayınlamak isteyen Fransalı adama izin vermedi.

Facebook, canlı ölüm yayınını engelledi

Facebook, Fransa'da tedavi edilemez bir hastalığa yakalanan ve ölümünü yayınlamayı planlayan bir adamın canlı yayınını engelledi. 57 yaşındaki Alain Cocq, atardamarlarının birbirine yapışmasına neden olan tıbbi bir rahatsızlığa sahip. Cocq, durumunu Fransa'nın ölme hakkı yasasında değişiklik yapmaya çalışmak için kullandı ve ölümünü Facebook'ta canlı yayınlayacağını duyurdu.

Agence France-Press'in haberine göre; Facebook sözcüsü Emily Cain Cumartesi günü The Verge'e yazdığı bir e-postada, "Kalplerimiz Alain Cocq ve bu üzücü durumdan etkilenenlerle atıyor" dedi.

Cain, "Uzmanların rehberliğine dayanarak, bu karmaşık ve zor konuya dikkat çekme kararına saygı duyarken, intihar teşebbüslerinin tasvirine izin vermediğimiz için Alain'in canlı yayında kalmasını önlemek için adımlar attık" ifadelerini kullandı.

Fransa'da ötanazi yasal mı?

CNN'in bildirdiğine göre Cocq, Temmuz ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a "aktif tıbbi yardım" kullanarak "haysiyetle ölmesine" izin verilmesini isteyen bir mektup yazdı. Cocq, aklı başında olduğunu ancak "acı çektiğini ve sakat kaldığını" yazdı.

Macron, Cocq'un "olağanüstü iradesine" hayran olduğunu ancak Cocq'un isteğini yerine getiremeyeceğini yazdı.

Fransa'da ötenazi yasa dışı ve Fransız yasaları, belirli durumlar haricinde bir hastayı ölümüne kadar bilinçsiz hale getiren derin sedasyonu yasaklıyor.

Bununla birlikte, CNN'e göre Fransa vatandaşları tıbbi tedaviyi durdurmaya karar verebiliyor ve Fransa yasalarında insanları intihar suçundan kovuşturma hükmü yok.

Agence France-Press'e göre Cocq, Facebook'un girişimini engellediğini öğrendikten sonra canlı yayın videosunu yayınlamanın başka bir yolunu arayacağını söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol