birgün

25° AÇIK

DÜNYA 28.05.2021 15:04

Facebook ve Instagram'ın Filistin sansürlemesine tepki

Hak savunucuları ve Filistin destekçileri, Facebook'un Filistinli kullanıcıları ve İsrail'in saldırılarına yönelik içerikleri sansürlemesine tepki gösterdi. Yüzlerce organizasyon, sosyal medya devine yazdıkları mektupta rahatsızlıklarını ve öfkelerini dile getirdi.

Facebook ve Instagram'ın Filistin sansürlemesine tepki

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Mayıs ayının başlarında Facebook ve sahibi olduğu Instagram platformlarında, Filistinli kullanıcıların Doğu Kudüs'teki saldırılarla dayanışma ve haberleşme amacıyla yaptıkları birçok paylaşımın silindiği, gizlendiği veyahut bloke edildiği ortaya çıktı.Bu açık sansürün, Filistinli aktivistlere de zarar verdiği belirtildi.

HABERLEŞMEYE ENGEL

Facebook şirketine yazdıkları mektupta sansürün verdiği zarara dikkat çeken sivil toplum örgütleri, "İçinden geçtiğimiz dönemde Facebook ve Instagram, Filistinli protestocuların ve yerlilerin, İsrail devletinin baskılarına karşı güvenliklerini sağlamak ve bilgi almak için çoğu zaman en güvenli haberleşme ağlarıdır" denildi.

ŞEFFAFLIK TALEBİ

Facebook şirketi COO'su Sheryl Sandberg'e yazılan mektupa imzası olan yüzü aşkın sivil toplum örgütü, Facebook'un politikalarını nasıl uyguladığını ve kaldırılan paylaşımların ne sebeple kaldırıldığını açıklamasını talep etti. Mektupta "Bu kaba sansüz yüzünden Filistinli eylemciler tehlike altında" denildi.

Facebook'tan cevap talep eden Al Jazeera'ya gönderilen bir mailde şirket sözcüsü, herkese ses olmaya çalıştıklarını belirterek, sadece zararlı içerikleri kaldırdıklarını açıkladı. Atılan mailde ayrıca İsrail ve Filistin hükümetleriyle ilişki içerisinde oldukları ve olaylarla ilgili olarak ayrı bir operasyon merkezi kurduklarını açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol