birgün

7° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.10.2021 11:42

Fahrettin Altun: Yabancı devletlerin fonladığı kuruluşları durdurmak zorundayız

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yabancı ülkelerden fon alan medya kuruluşlarının ‘etki ajanlığı amacıyla faaliyette’ bulunduğunu savunarak, “Bazı yabancı devletlerin fonladığı kuruluşları ve bunların ülkelerimizdeki uzantılarını işaret ediyorum. Bu modern Truva atlarına karşı teyakkuzda olmak, elbirliğiyle bunların zararlı faaliyetlerini durdurmak zorundayız” dedi.

Fahrettin Altun: Yabancı devletlerin fonladığı kuruluşları durdurmak zorundayız

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ‘Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek’ sloganıyla düzenlenen ‘Türk Konseyi Medya Forumu’nda konuştu.

Hem içeride hem dışarıda bir ‘hakikat mücadelesi verdiklerini’ iddia eden Altun, “Yalana ve dezenformasyona karşı gerçeğin tarafında olmayı, ahlakımızın bir gereği, düsturu olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu ‘ahlaki’ duruşun post-truth veya hakikat ötesi olarak adlandırılan bu dönemde daha da önem kazandığını söyleyen Altun, şöyle devam etti:

“Karşımızda, hakikati anlamsızlaştırmaya, değersizleştirmeye, önemsizleştirmeye, toplumları kültürel, ekonomik ve ideolojik açılardan sömürüye açık hale getirmeye çalışan kelimenin tam anlamıyla bir yalan endüstrisi var. Bu yalan endüstrisi, dünyanın farklı bölgelerinde ‘sahte haberler’ veya ‘kurgulanmış içerikler’ üzerinden toplumları, biz ve onlar ikiliğine sıkıştırmaya, mahkum etmeye çalışıyor. Açıkça ifade etmek gerekirse, biz yalan endüstrisiyle, dezenformasyonla mücadeleyi, ulusal güvenliğimizin bir mütemmim cüzü olarak görüyoruz ve tüm adımlarımızı bu perspektifle atıyoruz. Öte yandan dezenformasyonun yalnızca sosyal medya mecralarında değil, aynı zamanda geleneksel medya mecralarında da olduğunu görüyoruz. Buralarda da zaman zaman toplumların reflekslerini test eden, fay hatlarını harekete geçirmeyi hedefleyen yayınlar yapabiliyorlar. Burada özellikle bazı yabancı devletlerin fonladığı kuruluşları ve bunların ülkelerimizdeki uzantılarını işaret ediyorum. Bu modern Truva atlarına karşı teyakkuzda olmak, elbirliğiyle bunların zararlı faaliyetlerini durdurmak zorundayız.”

“ETKİ AJANLARI FAALİYETTE”

Fahrettin Altun, yabancı ülkelerden fon alan medya kuruluşlarının ‘etki ajanlığı amacıyla faaliyette’ bulunduğunu savunarak, ‘bu medya kuruluşlarıyla ilgili tüm tedbirleri almak zorunda olduklarını’ söyledi. Altun, “Bu doğrultuda Yüce Meclisimizin çatısı altında sürdürülen değerli çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Açık ve net bir biçimde vurgulamak istiyoruz ki kimsenin 'basın özgürlüğü' kisvesi altında, ülkemizde 5. kol faaliyeti yürütmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Dünya beşten büyüktür” ve “Daha adil bir dünya mümkün” çağrılarında vücut bulan uluslararası vizyonunu, tüm boyutlarıyla iletişim alanına yansıtmayı ‘en önemli vazifeleri’ olarak gördüklerini ifade eden Altun, Erdoğan'ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” isimli kitabından şu alıntıyı yaptı:

“Adaleti merkeze alan fakat küresel sistemin mevcut gerçekliğinden de kopmadan sorunların çözümüne yönelik yeni bir zihinsel çerçeve ortaya koymak durumundayız. Sonrasında kurumlarımızı ve kurallarımızı yeniden yapılandıracak bir sürece odaklanarak gerçekçi bir yol haritası belirlemeliyiz. Küresel barışı, istikrarı ve güvenliği sağlamak için küresel adaleti merkeze alarak sürdürülebilir bir yeniden yapılanma yol haritası çıkarmalıyız. Küresel siyasette nasıl adaleti savunuyorsak, dijitalleşme olgusunda da adaleti merkeze almak zorundayız.”

“SİBER EMPERYALİZMLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Fahrettin Altun ayrıca, adaletin yalnızca siyaset, ekonomi ve kültür gibi alanlarda değil, iletişim alanında da uygulanmasını talep ettiklerini belirterek, “Zira bugün görüyoruz ki dünyadaki eşitsizlik ve adaletsizlik bazı odakların iletişim araçları üzerindeki tahakkümü sayesinde hayatiyetini sürdürüyor. Dijital faşizm ve siber emperyalizm olarak da adlandırabileceğimiz bu durum, bu sosyopolitik gerçeklik artık sadece devletler düzleminde karşımıza çıkan bir olgu da değil. Bilakis büyük uluslararası şirketler de kamuoyu algılarını arzu ettikleri gibi şekillendirmenin ve tartışma sınırlarını belirlemenin hesabını yapıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.