Devlet Bahçeli'nin Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin önünde engel bulunmadığına yönelik sözlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Öztrak, "Erdoğan aday olmazsa hazırda küçük ortak Bahçeli yok mu?" diye sordu. Öztrak, "Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye Cumhuriyeti'nin 13'üncü cumhurbaşkanı her hal ve karda Millet İttifakı'nın adayı olacaktır" dedi.

Faik Öztrak: Erdoğan aday olmazsa hazırda küçük ortak Bahçeli yok mu?

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin önünde engel bulunmadığına yönelik sözlerine ilişkin, "Erdoğan aday olmazsa hazırda küçük ortak Bahçeli yok mu?" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin başladığını belirterek tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere sağlıklı, huzurlu, başarılı bir dönem diledi.

Isparta'ya dört gün elektrik verilemediğini ifade eden Öztrak, bu süre içinde Isparta'ya tek bir bakanın gidemediğini, CHP Genel Başkan yardımcıları Ahmet Akın ve Gülizar Biçer Karaca ile CHP'li milletvekillerinin bölgeye gittiğini söyledi.

'ISPARTALILARIN UĞRADIKLARI ZARAR, MUTLAKA TAZMİN EDİLMELİDİR'

Ispartalıların günlerce perişan olduğunu dile getiren Öztrak, elektrik dağıtım işinin verildiği şirketlerin doğru dürüst şebeke iyileştirme yatırımlarını yapmadığını, TEDAŞ'ın da bunları denetlemediğini kaydetti. Faturanın Covid-19 geçirdiği gerekçesiyle şehrin valisine kesildiğini söyleyen Öztrak, "Isparta'da elektrik dağıtımını bu şirkete şehrin valisi mi verdi?" sorusunu yöneltti.

Öztrak, "Isparta'da yaşanan elektrik kesintisinde sorumluluğu olanlar, bunun bedelini mutlaka ödemek zorundadır. Kesilen elektrikleri nedeniyle Ispartalıların uğradıkları zararlar, kuruşuna kadar mutlaka tazmin edilmelidir" dedi.

'ENFLASYONU, HAYAT PAHALILIĞINI AZDIRACAK HER ŞEYİ YAPIYORLAR'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Ağustos 2021'de enflasyona ilişkin yaptığı açıklamaları hatırlatan Öztrak, "Erdoğan bu sözleri söylediğinde Merkez Bankasının politika faizi yüzde 19, tüketici enflasyonu da yüzde 19,3'tü. Bugün Merkez Bankası politika faizi yüzde 14'e indirdi. Tüketici enflasyonu, makyajlı TÜİK rakamlarıyla dahi yüzde 48,7'ye fırladı. Erdoğan ağustostan bu yana enflasyonun değil ama milletimizin belini kırdı" şeklinde konuştu.

Ocak ayında tarihin en yüksek dış ticaret açığının verildiğini belirten Öztrak, enflasyonun düşmediğini, arttığını söyledi. Öztrak, "1988 yılı Ocak ayından sonra tarihimizdeki en yüksek ocak ayı enflasyonu bu yıl gerçekleşti" dedi.

Üretici enflasyonunun yüzde 100'e dayandığını aktaran Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark 45 puan. Tarihimizde üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasında makas hiç bu kadar açılmadı. Bunu ilk defa yaşıyoruz. Üretici fiyatlarından tüketiciye doğru korkunç bir enflasyon tsunamisi geliyor. Ama anlaşılan Nebati bakan bunları görmüyor. Bu tsunaminin hayat pahalılığı olup milleti ezmesini önleyecek hiçbir şey yapmıyor ama tam tersine enflasyonu, hayat pahalılığını azdıracak her şeyi de yapıyorlar."

Öztrak, 2023'e bir yıl kala Türkiye'nin en yüksek gelire sahip 20 ekonomi liginden düştüğünü, en yüksek enflasyona sahip 10 ülke arasına girdiğini hatırlattı.

'FATURALAR MİLLETİ PERİŞAN ETTİ'

Her evin mutfağında, milletin sofrasında yangın olduğunu ifade eden Öztrak, milletin hükümet yüzünden pazar tezgahlarına, market raflarına küstüğünü öne sürdü. Öztrak, elektrik, doğalgaz, akaryakıt faturalarının milleti perişan ettiğini söyledi.

Öztrak, akaryakıt faturalarının da şiştiğini dile getiren Öztrak, şunları kaydetti:

"Neden bir arabanın benzin deposu 800 liraya doluyor? Çıkın millete bir izah edin. Neden dolar çıkarken de dolar inerken de akaryakıta zam üstüne zam yapıyorsunuz? Millete bir söyleyin. Salı günü, yani yarın motorine 86 kuruş, çarşamba günü de benzine 75 kuruş zam yapılacağını sektör temsilcileri ifade ediyor. Bu zamlar yapılırsa hem benzinin hem de motorinin litresi 15 lirayı aşacak. Akaryakıt fiyatlarında yeni bir rekor kırılacak. Bu millet, bu zamma, bu zulme daha ne kadar nasıl dayanacak? Kamyoncu esnafımız da artık kontak kapatma noktasına geldi. Kamyoncu kontak kapatırsa evde yiyecek bir dilim ekmek bulamayız. Raflardaki her ürünün fiyatı bir kez daha şaha kalkar."

'MEMUR ŞİMDİDEN HÜKÜMETTEN ALACAKLI'

Asgari ücretin bu yılın 1 Ocak tarihinde yüzde 50 zamla 4 bin 253 liraya yükseltildiğini anımsatan Öztrak, daha ilk aydan asgari ücretin açlık sınırına eşitlendiğini, memurlara yılın ilk altı ayı için verilen yüzde 7,5 zammın da eridiğini ifade etti. Öztrak, "Memur şimdiden hükümetten alacaklı. Memur haziran sonuna kadar cepten yiyecek. Emekli derseniz o da perişan. Elektrik gaz faturalarını ödedikten sonra, evlatlarının eline bakıyor. Onlarda da para yoksa büzülüp kalıyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bu ülkeye yıllarca hizmet eden büyüklerimize, bu sıkıntıyı yaşatanlara yazıklar olsun" diye konuştu.

Hükümetin 20 Aralık'tan sonra yaptığı enerji başta olmak üzere tüm zamları geri çekmesi, emekçinin, emeklinin eriyen satın alma gücünün her ay enflasyon nispetinde telafi etmesi gerektiğini dile getiren Öztrak, "İşe de ocak ayındaki enflasyonun telafisiyle başlayacaklar. Bunları yaparlar mı? Hiç zannetmiyoruz" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI TARTIŞMALARI

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin önünde engel bulunmadığına yönelik sözlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Öztrak, şu yanıtı verdi:

"Kaçak saraydaki şahıs ve ortakları bizim sırtımızdan kendilerine siyasi mağduriyet üretmeye çalışmasınlar. Konunun anayasa, yasalar ve hukuk çerçevesinde değerlendirilmesini, hukukçular ve yetkili organlar yapacaktır. Memleketin bu kadar sorunu varken Cumhur İttifakı'nın bunu şimdi bu kadar köpürtmesinin anlamı nedir? Erdoğan aday olmazsa hazırda küçük ortak Bahçeli yok mu? Kendilerini hiç üzmesinler, ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye Cumhuriyeti'nin 13'üncü cumhurbaşkanı her hal ve karda Millet İttifakı'nın adayı olacaktır."

AA