birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Faiz indiriminin ardından yabancı analistlerden 'dolar' uyarıları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sürpriz faiz indirim kararı küresel piyasalarda da yankı buldu. Bloomberg'e konuşan yabancı kurumların analistleri sürpriz faiz indirim kararını, Merkez Bankası’nın son dönemde rezervlerde yaşanan artıştan cesaret bulmuş olabileceği şeklinde yorumlarken, Türk lirası üzerindeki baskının önümüzdeki dönemde artacağı beklentisini dile getirdi

EKONOMİ 18.08.2022 18:01
Faiz indiriminin ardından yabancı analistlerden 'dolar' uyarıları
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 1 puanlık faiz indirimi yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da dikkatleri çekti.

Bloomberg HT'ye konuşan yabancı kurumlar faiz indirim kararını TCMB'nin son dönemde rezervlerde yaşanan artıştan cesaret bulmuş olabileceği şeklinde yorumlarken, Türk lirası üzerindeki baskının önümüzdeki dönemde artacağı beklentisini paylaştı.

Bloomberg'e konuşan SocGen CEEMEA Baş Stratejisti Marek Drimal, "Dolar/TL 'de 22 beklentimizi koruyoruz," dedi.

Drimal, "Ekonominin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EEMA) bölgesinde ekonomik görünümün bozulmaya başladığı açık ve çok zor bir kış göreceğiz, sadece Türkiye’de değil tüm bölgede. Ama bu adım, bölgedeki diğer merkez bankalarının fiyat istikrarını sağlamak için ya faiz artırdığı ya da en azından beklemede kaldığı bir dönemde, muhtemelen Türk lirası’ndaki zayıflığın daha da derinleşmesine yol açacak. Dolar/TL’nin yıl sonunda 22 seviyesinde olması, enflasyonun da Ekim ayında yüzde 87 civarında tepe yapması beklentimizi koruyoruz," ifadelerini kullandı.

"DÖVİZ PİYASASI BU GELİŞMEYİ OLUMLU ALGILAMAYACAK"

Monex Europe Döviz Masası Başkanı Simon Harvey de "TCMB, makroihtiyati tedbirler ve dışsal faktörlerin enflasyon baskılarını düşürmesine izin verirken bugünkü kararıyla yurtiçi ekonomiyi destekleme ihtiyacını vurguluyor. Öte yandan yüzde 80’e yakın enflasyon düşünüldüğünde enflasyonu agresif bir şekilde aşağı çekmek için tüm politika mekanizmalarına ihtiyaç duyuluyor. Politika faizini büyümeyi desteklemek için gevşetmek TCMB’nin ana hedefinin enflasyonun normal seviyelere indirilmesi olmadığını gösteriyor. Döviz piyasası bu gelişmeyi olumlu olarak algılamayacak ve TCMB’nin diğer enflasyonla mücadele önlemlerini test edecektir” dedi.

InTouch Capital Markets Analisti Piotr Matys ise "Merkez Bankası açık bir şekilde ekonomik aktivite konusunda endişeli ancak enflasyon faiz indirmek için fazla yüksek. Bugünkü sürpriz karar piyasa katılımcıları tarafından muhtemelen yeni ve büyük bir politika hatası olarak değerlendirilecek ve ilk piyasa reaksiyonunun da işaretini verdiği üzere, Türk lirası üzerinde ağır bir baskı yaratacaktır." ifadelerini kullandı.

"TÜRK LİRASI ÖNÜNDE ENGEBELİ YOLLAR GÖRÜNÜYOR"

SEB Stratejisti Per Hammarlund da "Türk lirası önünde engebeli yollar görünüyor," dedi. Hammarlund, "Geçtiğimiz bir aylık süreçte rezervlerinde yaşanan yükseliş, Merkez Bankası’nı faiz indirme konusunda cesaretlendirmişe benziyor. Bu yılın başlarına göre daha iyimser olan küresel ortam ve Rusya’dan gerçekleşen sermaye girişleri göz önüne alındığında, faiz indiriminin Türk lirası için ani bir güven krizi yaratması beklenmiyor. Ama enflasyonun Ekim veya Kasım'da yeniden ivme kazanmasıyla Türk lirası önünde engebeli yollar görünüyor." açıklamasında bulundu.

Coex Partners Stratejisti Henrik Gullberg ise "Dünyanın geri kalanı yükseltirken ve enflasyon on yılların en yüksek seviyesindeyken faiz indirmek ‘çılgınlık’. Öyle gözüküyor ki rezervlerde yaşanan artış TCMB’ye cesaret vermiş. Ama Türk lirasını ‘istikrarlımsı’ tutabilmek için piyasalara doğrudan ya da kamu kuruluşları üzerinden müdahale etmeye devam etmek zorunda kalacaklar. Piyasa katılımcılarının büyük bölümü gelecek yılki seçime kadar sürpriz kararlara açık olacaktır." dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun