Bakan Yardımcısı Serim, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda yaptığı açıklamada mafya lideri Falyalı ile yaptığı anlaşmanın ortaklık değil, “bina satışı” olduğunu öne sürdü.

Falyalı ile ortaklığı inkâr etti
Halil Falyalı

BirGün ANKARA

TBMM Dışişleri Komisyonu toplantısında, öldürülen mafya lideri Halil Falyalı ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim hakkındaki ortaklık iddiaları gündeme geldi. Birleşik Arap Emirlikleri, Kırgızistan, Palau, Burkina Faso, Gine, Namibya ve Maldivler ile varılan uluslararası anlaşmalar Dışişleri Komisyonu’nda onaylandı. Milletvekillerini bilgilendirmek için komisyona katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’e, mafya lideri Halil Falyalı ile ortaklık iddiaları soruldu. Serim, konunun yargıya taşındığını bildirdi.

ORTAKLIK DEĞİLMİŞ

CHP’li Yunus Emre, uluslararası anlaşmalar hakkında bilgi veren Serim’e, Falyalı iddialarını yöneltti. Emre, “Bir takım basın kuruluşlarında şahsınızla ilgili bir haber yer aldı. Bu haberde yeraltı dünyası mensubu olduğu iddia edilen ve daha önce öldürülmüş bir şahıs Halil Falyalı’yla şahsınızın ve kardeşinizin bir şirket ortaklığı ve yüzde 10 hissenizin bulunduğu iddiası yer aldı” dedi ve bunların doğru olup olmadığını sordu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim, Falyalı ile arasındaki anlaşmanın ortaklık değil satış anlaşması olduğunu iddia etti. Serim, komisyonda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sualinizle içerikli olan iddiaları avukatım aracılığıyla yargıya taşıdım. Bahse konu hususla ilgili bir ortaklık söz konusu değildir. Bir bina satışı söz konusudur. Bununla ilgili de gerekli belgeleri avukatım aracılığıyla mahkemeye ileteceğiz, yargıda takibini yapacağız sayın vekilim.”

Serim açıklamalarını yetersiz bulan CHP’li Emre, yeniden açıklama talebinde bulundu. Emre’yi geri çeviren Serim, “Başta söylediğim gibi, yargı süreci başladığı için daha fazla konuşmayı tercih etmiyorum” dedi.

Halktv’den Seyhan Avşar’ın haberine göre uzun yıllar örtülü ödeneğin başında bulunan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Maksut Serim’in, Dışişleri Bakan Yardımcısı koltuğunda oturan oğlu Yasin Ekrem Serim ile diğer oğlu Halil İbrahim Serim’in Falyalı ile şirket ortağı olduğu öğrenildi. Şirketin kurulduğu tarihte Halil Falyalı hakkında Türkiye’de yakalama kararı bulunuyordu.